[dolnośląskie] #szlakami na Szczeliniec Wielki w Parku Narodowym Gór Stołowych
W poszukiwaniu MC Donalda :P |
Ahoj ! Z perspektywy czasu wiem, że Kotlinę Kłodzką jeszcze odwiedzimy. Jest tam cała masa świetnych miejsc do zwiedzenia. Ale w deszcz lub poza sezonem ;) Chyba domyślacie się dlaczego - ano dlatego, że wówczas można spokojnie, własnym tempem zwiedzać, zatrzymać się, oglądać i zrobić zdjęcia. W tym roku za naszym campigiem podróżowały chmury z deszczem. Na szczęście w górach deszcz ma również swoje dobre strony. Dzięki niemu udało się przejść praktycznie samotnie trasę turystyczną na Szczelińcu. Oczywiście zadbajcie o odpowiedni ubiór, obuwie, dobry humor i odpowiednie nastawienie - wówczas spokojnie, trochę wolniej, bo ślisko, ale bez tłumów zwiedzić można tą piękną trasę, która jest szalenie oblegana przez turystów. Innym rozsądnym rozwiązaniem, żeby nie zrazić się do zwiedzania takich kultowych miejsc jest wyjazd poza sezonem. Tego dnia w każdym bądź razie czułem się jak na plaży nad polskim morzem 15 czerwca ;) Kto jeździ w tym terminie, ten wie jak to wygląda :) Dla przykładu wrzucam fotkę (galeria pod tekstem) porównawczą - Szczeliniec / Trasa Turystyczna, obie z lipca 2017, z lewej w ładną pogodę, z prawej - w deszczu. Jest różnica, prawda ?
Schronisko na Szczelińcu - taras widokowy |
Wejście szlakiem w stronę schroniska. Niby fajnie, że są schody, ale formę trzeba jakąś mieć :) |
Widok nie wymagający komentarza :) |
Jak wchodzisz do góry to i zejść później trzeba, nikt nie mówił, że będzie łatwo ;) |
Już się bałem, że na tym etapie to koniec mojego zwiedzania ;) |
Inną ciekawostką był fakt, że wielu ludzi zrezygnowało z dalszej trasy, gdy dowiedzieli się, że "prawdziwy Szczeliniec" (szczyt oraz Trasa Turystyczna) jest "za kasą" i daje nam to jakieś dodatkowe 1,5 h "spacerku". Wejście na Szczeliniec jest dodatkowo płatne kilka złotych (cennik w linkach pod tekstem), chyba że jesteście posiadaczem Karty Dużej Rodziny - wówczas wchodzicie do każdego Parku Narodowego w Polsce za darmo. Przypominam, że trasa ta jest jednokierunkowa.
Zachęta do wejścia na Szczeliniec nr 1 |
Pomimo kilkunastu km w nogach nie czuliśmy zmęczenia, a puste szlaki nas rozochociły, że się tak wyrażę. Postanowiliśmy więc pokonać schody ponownie (sic!) i odbić przed schroniskiem na Szczelińcu w żółty szlak, który prowadził na Pasterkę, do tamtejszego schroniska PTTK. Do dziś pamiętam jak kupując mapę w oddziale PTTK w Kłodzku miła pani polecała nam żółty szlak... Miał być łagodny i mega łatwy, ale cóż - takowy nie był. Ten szlak jest cięższy od tego prowadzącego z Karłowa. W sumie to wraz z żoną cieszyliśmy się z faktu, iż z niego schodziliśmy, bo był miejscami mocno stromy. Na pewno nie pomógł fakt, iż tego dnia chodziliśmy już wiele godzin i było ślisko. Trochę ponad godzinę zajęło nam zejście i dojście do schroniska. Przy okazji ślę pozdrowienia dla pana, który wyznaczał w tym samym czasie trasę dla biegów typu Runmagedon, na dystansach 120 i 240 km i skakał sobie bez zadyszki jak sarenka po tymże szlaku pod górę :) W Pasterce był czas i możliwość na porządny posiłek, uraczyliśmy się więc miejscowym "Pierogniewem" w kilku odmianach. Posileni i wypoczęci ruszyliśmy w drogę powrotną, tym razem szlakiem zielonym, który prowadził z powrotem do Karłowa. To najlepsza opcja - przecież jak już zwiedzamy, to nie wracamy (jeśli jest możliwość) tymi samymi szlakami, prawda ? Początek prowadził pod górkę przez las, ale później było już tylko lepiej - łąkami z widokiem na Szczeliniec Mały. Piękne okolice, polecam nadrobić kilka minut i podejść do charakterystycznej skałki, która rzuca się w oczy z daleka. Przy niej jest tablica informacyjna "Geoatrakcje Gór Stołowych", w której opisane są ciekawostki o Sawannie Pasterskiej, powstaniu Gór Stołowych i... Morzu Czeskim :] Przy okazji - jak ktoś znajdzie fioletowy bidon na wodę to proszę o zwrot :P
Zachęta #2 |
Ścieżka była przyjemna, szlak łagodny, powrót szybki (niecałą godzinę tempem toczącym :)). Ponownie wróciliśmy na parking, przebraliśmy obuwie i pojechaliśmy do Kudowy Zdrój, ale to już osobna historia. Co ciekawe dzieci w pół godziny podczas jazdy samochodem naładowały baterie na 96,5%. Tak - dzieci nie śpią, one się ładują. I to quick chargem 5.0. Pomimo przejścia tego dnia na pieszo ok 26 km były prośby i groźby przy układaniu do snu :). Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do długich spacerów to polecam wybór podobny do naszego, ewentualnie zaatakować można Szczeliniec najpierw trasą Karłów - zielony szlak na Pasterkę - hardkorowy żółty na Szczeliniec, jeśli dzieci są starsze, i na miejscu zdecydować czy idziemy w stronę schroniska na Szczelińcu w górę i atakować trasę turystyczną czy schodzimy w dół czerwonym szlakiem do Karłowa. Opcji jest wiele :) Pamiętajcie aby dobrać możliwości do zamiarów. Podsumowując - było warto i jeśli jesteś w Kotlinie Kłodzkiej, to nie ma opcji, żeby nie zobaczyć Szczelińca Wielkiego! Wskazówka - zwiedzajcie poza sezonem wakacyjnym, żeby się nie zniechęcić. Warto sprawdzić mniej popularne miejsca, które nie będą tak mocno przez ludzi oblegane.
A Wy - możecie polecić jakąś ciekawą trasę dla rodziców z małymi dzieciakami w Kotlinie Kłodzkiej ?
⇛ galeria: |
A tutaj dowód na to, że lepiej się zwiedza w deszczu :P Szczelina Piekiełko. |
A tu z kolei jest dowód na to, że trasa jest bardzo różnorodna :) |
Od czasu do czasu człowiekowi włączy się tryb artysty ;) |
Chwile odpoczynku i zarazem nagroda, czyli kolejny taras widokowy |
Chwaliłem już widoki z tarasów widokowych Szczelińca Wiekiego ;) ? |
I w deszczu i w pełnym słońcu góry są piękne! |
N-ta zachęta :) |
miejsce na mapie:
rodzaj wyprawy: wycieczka na cały dzień
lokalizacja: Kotlina Kłodzka, Góry Stołowe, Polska
odwiedziny: 07.2017
lokalizacja: https://goo.gl/maps/AA8Xpi4yVGK2
strona internetowa Parku Narodowego Gór Stołowych: http://www.pngs.com.pl/
strona internetowa całorocznego obiektu górskiego PTTK: http://naszczelincu.pl/
strona internetowa schroniska PTTK w Pasterce: http://www.przystanekpasterka.pl/obiekty/schronisko-pttk-pasterka/
strona internetowa całorocznego obiektu górskiego PTTK: http://naszczelincu.pl/
strona internetowa schroniska PTTK w Pasterce: http://www.przystanekpasterka.pl/obiekty/schronisko-pttk-pasterka/
przebieg trasy (czasy mocno umowne - ze względu na tempo z 3 latkiem, częste przerwy i warunki atmosferyczne):
1) Karłów -> parking -> czerwony i żółty szlak (później sam żółty do trasy turystycznej im. Franciszka Pabla) -> schronisko PTTK (ok. 45 min)
2) schronisko PTTK -> Trasa Turystyczna -> obejście Szczelińca Małego (ok. 1,5 - 2h) - [stąd można zejść na parking do Karłowa gdy już mamy dosyć :)]
3) obejście Szczelińca Małego -> szlak żółty (przełęcz Szczelińca Wielkiego) -> szlak żółty na Pasterkę -> schronisko PTTK w Pasterce (ok 1h 20 min)
3) obejście Szczelińca Małego -> szlak żółty (przełęcz Szczelińca Wielkiego) -> szlak żółty na Pasterkę -> schronisko PTTK w Pasterce (ok 1h 20 min)
4) Schronisko PTTK w Pasterce -> szlakiem zielonym -> parking Karłów (ok. 1 godziny)
Mapy powstały dzięki portalowi https://mapa-turystyczna.pl - polecam :)
ATRAKCJE W OKOLICY (MAPA):
ATRAKCJE W OKOLICY NA BLOGU:
- Ścieżka w obłokach / Sky Walk
- ZŁOTY STOK - atrakcje 3w1
- Błędne Skały
- Wycieczkowe inspiracje - Dolny Śląsk
- Ścieżką wśród koron drzew w chmurach :-)
- Adrszpaskie Skały - Skalne Miasto
Komentarze
Prześlij komentarz