[małopolskie] wizyta w Kopali Soli w Bochni
na skróty: [historia, opis miejsca] [sprawy techniczne i porady] [atrakcje]
#WSTĘP
Najstarsza w Polsce kopalnia soli kamiennej w Bochni przez długi czas widniała na naszej liście 'miejsc koniecznych do odwiedzenia'. Dziwnym trafem ciągle było nam nie po drodze, ale wreszcie się udało! I była to naprawdę udana wyprawa!
Chyba większość z nas mówiąc o kopalni soli myśli o osławionej Wieliczce. I owszem, trzeba jej oddać, że to świetne miejsce. Ale uwierzcie, że zwiedzanie podziemnego labiryntu pod miastem Bochnia jest równie przyjemne i ciekawe!
#HISTORIA
Warto wspomnieć, że bocheńska kopalnia była królewskim przedsiębiorstwem, który przez wieki przynosił naszej ojczyźnie olbrzymie dochody. Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni prowadziła eksploatację swoich złóż od 1251, ale jej historia sięga aż 3,5 tyś lat p.n.e.! Dopiero w 1990 roku, z powodu wyczerpujących się pokładów soli, zakończono jej przemysłowe wydobycie w kopalni.
Opisywana w tym poście atrakcja wpisana jest na listę: światowego dziedzictwa UNESCO (2013 r.), Listę Pomników Historii (2000 r.), Krajowego Rejestru Zabytków (1980 r.) oraz... Polskiego Rejestru Statków :D A wyjaśnienie tejże ciekawostki jest proste. Łodzie drewniane pływające w bocheńskiej kopalni zostały przygotowane specjalnie do podziemnych przepraw w słonych wodach i dlatego też zarejestrowane są w takim samym rejestrze jak statki pływające po morzach.
#ZWIEDZANIE
W bocheńskiej kopalni mamy możliwość zwiedzać trzy różne trasy turystyczne, podzielone głównie ze względu na stopień trudności ich pokonywania:
=> podstawowa trasa turystyczna z podziemną ekspozycją multimedialną (ta, którą mieliśmy okazję sprawdzić);
=> trasa historyczna "Wyprawa w Stare Góry" (trasa prowadzi szlakiem najstarszych, średniowiecznych wyrobisk bocheńskiej kopalni);
=> trasa przyrodnicza (w której zobaczyć możemy fenomen geologiczny jakim są fluorescencyjne kryształy soli).
Ekipa #2plus3blog miała okazję zwiedzać podstawową trasę turystyczną wraz z podziemną przeprawą łodzią i dlatego też na jej opisie się skupimy. Zastanawialiśmy się bardzo w jaki sposób kopalnia przyciąga turystów. Czy podąża za trendami i szpikuje swoje trasy multimediami? Czy prócz spaceru oferuje jakieś dodatkowe atrakcje i ciekawostki? I najważniejsze - czy nasi mali odkrywcy będą się dobrze bawić oraz czy wytrzymają trudy spaceru? Wyjaśnienie znajdziecie poniżej :)
Jeśli komuś nadal mało przyjemności to z pewnością powinien wybrać jedną z opcji zwiedzania - przeprawę łodzią przez komorę zalaną solanką. To naprawdę niezwykła przygoda, biorąc pod uwagę, że jedynym oświetleniem, w pewnym momencie przeprawy, stają się latarki dwóch towarzyszących nam flisaków. Długość przeprawy w prostej linii to ok 120 metrów i pokonujemy ją 12 osobowymi drewnianymi łódkami, które zapewniły naszej ekipie kolejne niezapomniane wrażenia :) Warto skusić się na 'skosztowanie' wody z solanki na koniec trasy. Przygotujcie wcześniej aparat fotograficzny - miny próbujących są bezcenne. Zasolenie wody wynosi w tym miejscu ok 30%. Dla porównania średnie zasolenie naszego rodzimego Bałtyku wynosi ok 7%. W tym miejscu pozdrawiamy przeprawiających nas flisaków :)
Wielkim atutem trasy turystycznej jest niewątpliwie jej ekspozycja multimedialna. Podziemne labirynty zostały wzbogacone o projekcje w różnych formach czy też wysokiej jakości nagrania audio, które występują w najbardziej charakterystycznych przystankach trasy. Te punkty świetnie wzbogacają odbiór i pozwalają na wczucie się, chociaż w jakiejś części, w trudy górniczego życia.
Kolejnym punktem zwiedzania jest wielka Komora Ważyn. Ciekawostką i niewątpliwie atrakcją (i to nie tylko dla najmłodszych turystów) jest sposób, w jaki możemy się do niej dostać. 33 metrową różnicę poziomów możemy pokonać schodami bądź też 140 metrową zjeżdżalnią, która łączy 2 poziomy kopalni! Pamiętajcie jednak, że aby z niej skorzystać wymagane są długie spodnie i pełne obuwie. W tym miejscu przewidziana jest przerwa, którą możemy wykorzystać np. na gry zespołowe na prawie 300 metrowym boisku! Dla młodszych przygotowano również mały, prawdopodobnie najniżej położony w tej części świata, plac zabaw :P
Warto wspomnieć, że istnieje możliwość skorzystania stricte z rekreacyjnych zalet Komorzy Ważyn i dla tego celu zorganizowane są specjalne zjazdy. W wakacje dwa razy dziennie. Dodatkowo możemy zdecydować się na pobyt z noclegiem, co pewnie stanowi nie lada przygodę. Dla każdego coś miłego!
#PODSUMOWANIE
Werdykt może być tylko jeden - Kopalnia soli w Bochni to świetny wybór na rodzinną wycieczkę! Za jej popularnością stoi stale zwiększająca się liczba turystów ją odwiedzających. To świetny przykład jak łączyć historię z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Jest to miejsce, które nie zawiedzie Was pod względem ilości i różnorodności atrakcji, które tam na Was czekają.
Ekipa #2plus3blog bawiła się świetnie i szczerze poleca Kopalnię Soli w Bochni jako rodzinną atrakcję turystyczną na mapie Polski, którą należy odwiedzić!
#PRZYGOTOWANIE DO ZWIEDZANIA
W kopalni panuje stała temperatura ok 14 - 16 stopni przy 70% wilgotności powietrza. Szczerze powiedziawszy to wydawało nam się, że temperatura jest wyższa, ale być może spowodowane to było tempem zwiedzania. Tak czy inaczej pod ziemią jest świetny mikroklimat i zwiedzanie jest przyjemne.
Należy zaopatrzyć się więc w wierzchnie okrycie (lekka kurtka lub sweter, a dla totalnych zmarzluchów jedno i drugie :) Pamiętajcie o wygodnym obuwiu, gdyż zdarzy nam się pokonywać drewniane, nierówne powierzchnie czy też kilkaset schodów.
#CZAS
Trasa Turystyczna zajęła nam trochę ponad 4h. Oczywiście należy pamiętać, że wchodzi w to zjazd/wyjazd, przejazd kolejką, przepływ łodzią, przystanki na prelekcje przewodnika oraz ponad 30 minutowy czas wolny w jaskini solnej (Komorze Ważyn). Także nie jest to ciągłe 4h chodzenia. Nasze pociechy nie narzekały na zmęczenie, choć należy zaznaczyć, że są zaprawione w górskich wycieczkach oraz niemal codziennych, długich spacerach.
#POSIŁKI
We wspomnianej wyżej Komorze znajdziemy restaurację, w której możemy zakupić posiłek (dania obiadowe) oraz napoje zimne i gorące. Znajdziemy tam również miejsce, w którym można zjeść własny prowiant.
Na powierzchni, na terenie Kopalni (placu przed budynkiem), znajdziemy też budkę, w której możemy kupić napoje zimne i gorące oraz posiłki (fast-food). Przy niej są rozstawione miejsca do ich spożycia.
#PARKING
Dla klientów Kopalni Soli w Bochni oddany jest do dyspozycji duży, wybrukowany i darmowy (w cenie biletu) parking.
#BILETY
Bilety kupujemy w kasach kopalni w dniu zjazdu. Na tą chwilę kopalnia nie sprzedaje biletów za pośrednictwem internetu. Pamiętajcie, aby pojawić ok pół godziny przed planowaną godziną zjazdu.
#DOJAZD
#LINKI
Profil na Facebooku: ==>TUTAJ<==
Strona www: ==>TUTAJ<==
Godziny otwarcia: ==>TUTAJ<==
Kontakt: ==>TUTAJ<==
Cennik biletów: ==> TUTAJ <==
Najczęściej zadawane pytania: ==> TUTAJ <==
Opis tras turystycznych: ==> TUTAJ <==
#VIDEORELACJA
#ATRAKCJE W OKOLICY NA NASZYM BLOGU
Lepiej jak w Wieliczce.
OdpowiedzUsuńJest równie ciekawa, warto odwiedzić obie!
UsuńBajka takie miejsce. Ogromne wrażenie robią już na mnie same zdjęcia jak widzę z tej kopalni a co dopiero odczuwać to na żywo. Może w tym roku się uda jeszcze tam pojechać i zwiedzić. Bardzo mnie zachęcił do tego ten artykuł. Oby tylko dało radę i wszystko było otwarte.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujemy za tak miłe słowa! Jest szansa, że w maju będzie to możliwe! Kopalnię w Bochni bardzo miło wspominamy, napewno się Pan/Pani nie zawiedzie! Pozdrawiamy!
UsuńŚwietne miejsce warte odwiedzenia. Bochnia potrafi zaskoczyć!
OdpowiedzUsuń