[śląskie] #szlakami na Trzy Kopce Wiślańskie
Nie zawsze jest czas i chęci na wielogodzinne górskie wyprawy. Sami nieustannie poszukujemy ciekawych, mało wymagających oraz obfitych w piękne widoki szlaków, aby nie zniechęcać dzieci. Z pewnością nasza propozycja na zdobycie Trzech Kopców Wiślańskich z Brennej spełnia wszystkie te warunki!
Szczyt znajduje się w Beskidzie Śląskim, w paśmie Równicy i jest wysoki na 810 m n.p.m. Nazwa tej góry pochodzi od charakterystycznych w dawnych czasach kopców z kamieni, układanych celem oznaczenia granic. A właśnie na jej szczycie stykają się granice trzech miejscowości: Brennej, Wisły oraz Ustronia. Jako, że 'inne' Trzy Kopce znajdziemy również u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy oraz w Beskidzie Żywieckim, dodano do nazwy wyróżnik w postaci przymiotnika "Wiśańskie".
Nasza propozycja to wycieczka o łagodnym profilu, z ładnymi widokami. Całość zajęła nam niecałe 4h, a to tylko dlatego, że zatrzymaliśmy się na dłużej w Telesofówce na posiłek i podziwianie krajobraz. Niestety, jako że część z zaplanowanej pętli prowadzi poza szlakami górskimi, a biegnie przez drogi osiedlowe, z których często korzystają turyści, nie jesteśmy w stanie wygenerować gotowej mapki do ściągnięcia. Przedstawiamy za to poniżej nagranie naszej trasy, które można na przykład łatwo nanieść na zwykłą mapę.
Wycieczkę rozpoczynamy w Brennej (Leśnica), na parkingu przy budynku Nadleśnictwa Ustroń - Leśnictwo Leśnica. Jest tu całkiem sporo miejsca dla samochodów, o ile przyjedziecie wcześnie :) Poniżej mapka do tego miejsca.
Droga na szczyt prowadzi początkowo betonowymi ażurami szlakiem zielonym. Nie jest wymagająca, jak zresztą cała wyznaczona przez nas trasa, a jej różnorodność z pewnością przypadnie Wam do gustu. Na pierwszym napotkanym rozwidleniu skręcamy w lewo i szybko dochodzimy do pięknej polany nieopodal szczytu Gronika.
Z tego też miejsca możemy dojrzeć szczyt Trzech Kopców Wiślańskich oraz Telesforówkę. Telesforówka to w zasadzie dwa obiekty, oddalone od siebie o ok 80m. Jeden z nich to punkt gastronomiczny, a drugi ("Przytulisko") to "chatka noclegowa". Oba leżą praktycznie na samej grani pasma Trzech Kopców Wiślańskich. Warto zatrzymać się w tym miejscu, odpocząć i zregenerować siły dobrą strawą, którą tam serwują.
Aby dostać się na szczyt idziemy ciągle zielonym szlakiem do momentu, aż zbiega się on z niebieskim. Skręcamy w lewo, na połączony szlak zielono-niebieski i idziemy do momentu jego zakończenia, czyli na sam szczyt. Znajduje się tu piękna widokowa polana, z której przy dobrych warunkach pogodowych możemy dostrzec Skrzyczne, Baranią Górę, Kotarz, Grabową, grzebiet Stary Groń, Czantorię, Równicę czy też Orłową. To też miejsce skrzyżowania kilku szlaków turystycznych ( z i do Wisły, Ustronia oraz Brennej). Zaledwie 200m od szczytu znajduje się wspomniana wcześniej Telesforówka, którą warto odwiedzić.
Komentarze
Prześlij komentarz