[śląskie] #szlakami po żywieckich halach
Dzisiejszy wpis traktuje o jednej z najciekawszych oraz najładniejszych tras, które udało się nam przejść w Beskidach. W jej trakcie przejdziecie widokową pętlę przez najpopularniejsze, a zarazem przyjemne w wędrówce żywieckie hale: Boracza, Cukiernica, Redykalna, Bacmańska, Lipowska, Rysianka oraz Pawlusia. Dodatkowo na szlakach będziecie mieli okazję na odpoczynek w aż trzech schroniskach.
Spis treści:
- Ile czasu zajmuje przejście pętli żywieckimi halami?
- Jaki szlak wybrać na Halę Boracza, Cukiernica, Redykalną, Bacmańską, Lipowską, Rysiankę oraz Pawlusia? Charakterystyka trasy oraz mapa widokowej pętli.
- Gdzie zostawić samochód w drodze na pętlę żywieckimi halami?
- Prognoza pogody: żywieckie hale - Żabnica
- Jak wygląda trasa pętlą żywieckimi halami? Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
- Przydatne linki przy planowaniu pętli żywieckimi halami
- Sprawdź rodzinne atrakcje w okolicy żywieckich hal
- Szlakami po najpiękniejszych żywieckich halach - galeria
widoki na Jezioro Żywieckie |
Ile czasu zajmuje przejście pętli żywieckimi halami?
Uwielbiany przez nas Beskid Żywiecki oferuje wiele ciekawych i widokowych szlaków, tym razem wybór padł na prawdziwy klasyk - pętlę żywieckimi halami. Trasę określamy jako średnio zaawansowaną, ale praktycznie jedynie ze względu na jej długość. Ta bowiem wynosi wg map ok. 16,2 km i zajęła nam ok 7 h i 25 min. Oczywiście spokojnym tempem, uwzględniając postoje na posiłki czy zabawę (wszak w listopadzie można było znaleźć już śnieg). Trasa nie sprawia wielu trudności, pomimo tego, że suma podejść/zejść to 823 m, w miarę spokojnie się wspinamy się w górę i z niej schodzimy.
panorama z Hali Rysianka |
Jaki szlak wybrać na Halę Boracza, Cukiernica, Redykalną, Bacmańską, Lipowską, Rysiankę oraz Pawlusia? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli.
Charakterystyka trasy pętli żywieckimi halami:
Trasa: Żabnica, Skałka (parking) - Hala Boracza - schronisko PTTK na Hali Boraczej - Polana Cukiernica - Nad Halą Cukiernica - Hala Redykalna - Pod Lipowskim Wierchem - Schronisko PTTK Hala Lipowska - Schronisko PTTK Na Rysiance - Hala Pawlusia - Żabnica, Skałka (parking)
Typ: pętla
Trasa: Żabnica, Skałka (parking) - Hala Boracza - schronisko PTTK na Hali Boraczej - Polana Cukiernica - Nad Halą Cukiernica - Hala Redykalna - Pod Lipowskim Wierchem - Schronisko PTTK Hala Lipowska - Schronisko PTTK Na Rysiance - Hala Pawlusia - Żabnica, Skałka (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Schronisko PTTK Hala Lipowska (1269 m n.p.m.)
Region: Beskid Żywiecki
Dystans wg mapy: 16,2 kmSzacowany czas wg mapy: 5 h 25 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 7 h 30 min)
Mapa trasy widokowej pętli halami w Beskidzie Żywieckim:
widok na szczyt Wielkiego Chocza w Górach Choczańskich |
Gdzie zostawić samochód w drodze na pętlę żywieckimi halami?
Zaczynamy marsz w miejscowości Żabnica - Skałka, gdzie na turystów czeka parking, tuż przy samym wejściu na szlak. Jeśli przyjedziecie za późno - w okolicy znajdziecie miejsce przy drodze. Poniżej mapa z sugerowanym miejscem na postój.
Prognoza pogody: żywieckie hale - Żabnica
Jak wygląda trasa pętlą żywieckimi halami? Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
parking przy szlaku w Żabnicy-Skałce |
początek szlaku wiodący drogą asfaltową (ul. Boracza, szlak czarny) |
Zaczynamy wędrówkę czarnym szlakiem ulicą Boracza (przekraczając most nad rzeką Żabniczanką) i przez 1,5 km idziemy drogą asfaltową. Zaledwie 1,5 km drogi przez las, dzieli nas od pierwszego schroniska PTTK na Hali Boraczej. A jak jest schronisko, to jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek. Tym bardziej, że rozpościerają się stąd piękne widoki na Halę Boracza, Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki.
schronisko PTTK na Hali Boracza |
widoki spod schroniska na Hali Boracza |
Ze schroniska podążamy szlakiem zielonym w stronę Redykalnego Wierchu, aż do momentu zbiegu ze szlakiem czarnym, na który też schodzimy, by wejść na kolejną, równie uroczą, Halę Cukiernica Niżna. Wędrujemy szlakiem czarnym do momentu jego skrzyżowania z żółtym. Za nami zaledwie 3 km trasy, a wchodzimy na teren kolejnej hali - Redykalnej. To widowiskowa polana, z której rozpościera się ciekawa panorama Beskidu Śląskiego.
widok na Polanę Cukiernica |
widoki z Hali Bacmańskiej m.in. na Tatry |
Niecały kilometr dalej, mijając Redykalny Wierch (1146 m n.p.m.), dochodzimy do kolejnej polany - Hali Bacmańskiej pod południowym stokiem Boraczego Wierchu (1244 m n.p.m.). Tym razem widoki sięgają aż po same Tatry, a także Małą i Wielką Fatrę. To jednak nie koniec pięknych widoków na dziś.
Hala Redykalna |
panorama Tatr z Hali Bieguńskiej |
Następne 2,5 km wędrówki dzieli nas od kolejnego charakterystycznego punktu naszej trasy - Hali Lipowskiej, na której górnym skraju mieści się kolejne schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Przy nim znajduje się niewielki plac zabaw, z którego dzieci chętnie korzystają. Jeśli obłożenie schroniska jest w danym dniu spore, warto rozpatrzyć opcję kontynuowania marszu, gdyż zaledwie kilometr od tego miejsca dzieli nas do kolejnego schroniska górskiego PTTK na Rysiance.
Schronisko Górskie PTTK "Rysianka" |
Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej |
Osobiście polecamy dłuższy odpoczynek w schronisku na Hali Rysianka, gdyż jest ona jedną z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Panorama z polany obejmuje bowiem masyw Pilska, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie Tatry i Małą Fatrę. Wszak wiadomo wszem i wobec, że w takich okolicznościach przyrody posiłek i kawa smakuje dużo lepiej ;)
tablice informacyjne w drodze na schronisko na Hali Lipowskiej |
panorama z Hali Lipowskiej |
Kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem, na styku z Rysianką, przechodzimy przez moment Halą Pawlusia, która jest ostatnią na naszej trasie. W oddali byliśmy w stanie dojrzeć nawet jezioro Żywieckie. Kolejne 4 km prowadzą urozmaiconą i malowniczą drogą, miejscami wąską przy samym zboczu, prowadzącą do drogi asfaltowej.
Szlak zielony prowadzi nas do samego końca naszej malowniczej pętli, a ostatnie 2 km wygodną, asfaltową drogą w miejsce, w którym zaczęliśmy naszą podróż. Pętli, którą z czystym sercem możemy wszystkim polecić! Do zobaczenia na szlaku!
Przydatne linki przy planowaniu pętli żywieckimi halami
- strona internetowa schroniska PTTK na Hali Boraczej
- strona internetowa schroniska PTTK na Hali Lipowska
- strona internetowa schroniska PTTK na Hali Rysiance
Sprawdź rodzinne atrakcje w okolicy żywieckich hal
Województwo śląskie posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
Komentarze
Prześlij komentarz