Hrobacza Łąka to szczyt Beskidu Małego położony w bezpośrednim sąsiedztwie doliny Soły (jez. Międzybrodzkie), który oferuje wiele ciekawych widoków podczas pokonywania pętli, którą Wam polecamy. W drodze i na samym szczycie będziecie mogli podziwiać popularne i charakterystyczne szczyty Beskidów: Małego (np. Żar), Śląskiego (np. Skrzyczne) oraz Żywieckiego (Babia Góra, Pilsko i Tatry). Charakterystycznym punktem jest ogromny stalowy krzyż oraz platforma widokowa.
Jaki szlak wybrać na Hrobaczą Łąkę? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli.
Charakterystyka trasy:
Trasa: Międzybrodzie Bialskie / Żarnówka (parking) - Nowy Świat - Pod Gaikami - Groniczki - Hrobacza Łąka - schronisko na Hrobaczej Łące - Międzybrodzie Bialskie / Żarnówka (parking)
Typ: pętla
Najwyższy szczyt: Groniczki - 833 m n.p.m.
Region: Beskid Mały
Dystans wg mapy: 13,8 km
Szacowany czas wg mapy: 4 h 37 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 7 h)
Mapa trasy:
Gdzie zostawić samochód w drodze na Hrobaczą Łąkę?
Darmowy parking ulokowany jest tuż przy Jeziorze Międzybrodzkim, a na mapie oznaczony jest również jako punkt widokowy na Górę Żar.
Jak wygląda trasa na Hrobaczą Łąkę? Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
Od samego parkingu prowadzi szlak zielony, wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i kierować się w stronę osiedli mieszkalnych. Po przejściu około kilometra mijamy ostatnie zabudowania, a za naszymi plecami rozpościerają się coraz ciekawsze widoki na Jezioro Międzybrodzkie.
Podążamy zielonym szlakiem do momentu jego zbiegu z czerwonym "Pod Gaikami" i dalszą podróż kontynuujemy właśnie nim. Najcięższe wspinanie mamy praktycznie już za sobą, a od schroniska dzieli nas około 3,5 km.
W trakcie przejścia czerwonym szlakiem mijamy najwyższy punkt wycieczki, którym jest szczyt Groniczki (833 m.n.p.n.). Ciekawym miejscem jest również Przełęcz u Panienki, w miejscu zbiegu szlaku czerwonego z żółtym, której nazwa pochodzi od kapliczki z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny. Została ufundowana w 1884 roku przez nadleśniczego, który podobno został cudownie ocalony przed atakiem wilków.
W bliskim sąsiedztwie znajdziecie również potok Kozówka, który to zwany jest również Źrodłem Maryjnym. Od tego miejsca trzymamy się żółtego szlaku, który doprowadzi nas do samego zejścia z góry. Warto wspomnieć, że z tego miejsca można dojrzeć Skrzyczne czy Babią Górę.
Zaledwie ok 1 km dzieli nas do wspomnianego na początku wpisu wielkiego stalowego krzyża milenijnego (podświetlanego nocą) oraz, u jego podnóży, platformy widokowej (na pobliskie: Kozy i Bielsko-Białą). Poniżej tych atrakcji znajdziecie Schronisko na Hrobaczej Łące.
Ciekawostką jest fakt, że w internecie można natknąć się na nazewnictwo 'Chrobacza Łąka'. Nawet Wikipedia informuje, że to poprawna forma, ze względu na fakt, że nazwa szczytu ma pochodzić od nazwiska Chrobak. Jako, że w wielu drukowanych publikacjach, a także najpopularniejszych serwisach oraz mapach zastosowano nazewnictwo przez 'samo H', taką też formę stosujemy my.
Od schroniska do parkingu dzieli nas ok 4 km, 'z górki'. Zejście jest łagodne i w dużej mierze prowadzi po starej drodze asfaltowej. Tuż za schroniskiem, przy dobrej pogodzie, uda się Wam zobaczyć taki piękny widok jak przy naszej wizycie - Babią Górę i Pilsko w towarzystwie Tatr.
Końcówka żółtego szlaku prowadzi drogą asfaltową bez chodników, więc należy zachować ostrożność. Sam koniec szlaku wymaga od nas przejścia na drugą stronę i przejścia kilkudziesięciu metrów po trawiastym poboczu, ale szybko pojawia się ponownie chodnik, a od parkingu dzieli nas ok 450 m. I to już koniec wycieczki, zatem do zobaczenia na szlaku!
Hrobacza Łąka: galeria (kliknij, aby powiększyć)
Komentarze
Prześlij komentarz