[dolnośląskie] #szlakami na Samotnię
SPIS TREŚCI:
- Jaki szlak wybrać na Samotnię? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli
- Prognoza pogody w okolicy schroniska PTTK Samotnia (Karpacz)
- Gdzie zostawić samochód w drodze na Samotnię?
- Opis szlaku na Samotnię i Strzechę Akademicką, ciekawostki
- Atrakcje turystyczne w pobliżu Samotni
- Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Samotnię
- Samotnia - galeria zdjęć
Jaki szlak wybrać na Samotnię? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli
Charakterystyka trasy na schronisko schronisko PTTK Strzecha Akademicka / Kocioł Wielkiego Stawu / Kocioł Małego Stawu / schronisko PTTK Samotnia:
Trasa: Rozdroże Łomnickie - Pod Polaną w Karkonoszach - Polana w Karkonoszach - Kocioł Wielkiego Stawu - Równia pod Śnieżką - Spalona Strażnica - Schronisko PTTK Strzecha Akademicka - schronisko PTTK Samotnia - Polana w Karkonoszach - Rozdroże Łomnickie (alternatywnie możemy zacząć i skończyć niebieskim szlakiem przy Świątyni Wang)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Spalona Strażnica - 1430 m n.p.m.
Region: Sudety / Karkonosze
Dystans wg mapy: 12,8 km
Szacowany czas wg mapy: 4 h 25 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 6 h 20 min)
Uwagi: trasa zawiera szlaki zamykane okresowo. Szlak zielony (Polana w Karkonoszach ↔ Kocioł Wielkiego Stawu) zamykany jest w okresie od 01.04 do 31.05 ze względu na ochronę przyrody. Szlak turystyczny czerwony (Kocioł Wielkiego Stawu ↔ Równia pod Śnieżką) w zimie jest możliwy do przejścia, zaleca się jednak obejście ścieżką oddaloną od krawędzi kotłów. Szlak turystyczny niebieski (Schronisko PTTK Samotnia ↔ Polana w Karkonoszach) na odcinku Kozi Mostek - Samotnia szlak zamykany jest w zimowym okresie ze względu na zagrożenie lawinowe. Aktualne informacje o zamkniętych szlakach sprawdzisz w linkach pod wpisem.
Szlak na na schronisko schronisko PTTK Strzecha Akademicka / Kocioł Wielkiego Stawu / Kocioł Małego Stawu / schronisko PTTK Samotnia - mapa trasy
Prognoza pogody w okolicy schroniska Samotnia (Karpacz)
Gdzie zostawić samochód w drodze na Samotnię?
Wielki parking (płatny) znajdziecie wzdłuż ulicy Olimpijskiej, przy samej granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Pamiętajcie, aby zameldować się tam odpowiednio wcześnie, gdyż szlaki stamtąd prowadzą m.in. na Śnieżkę i w związku z tym są naprawdę mocno oblegane przez turystów.
Opis szlaku na Samotnię i Strzechę Akademicką, ciekawostki
Trasę rozpoczynamy szlakiem zielonym (Rozdroże Łomnickie), którego wejście mieści się pomiędzy Dzikim Wodospadem a Miejscem Anomalii Grawitacyjnej, i o którego wchodzi się prosto z ulicy Strażackiej. Przed nami ok 300 m przewyższenia i niecałe 2 km drogi, która stale prowadzi pod górę, ale nie jest mocno męcząca.
Kolejnym charakterystycznym punktem jest zbieg naszego zielonego szlaku z niebieskim na Polanie w Karkonoszach. To idealny punkt na odpoczynek, w okolicy znajdziecie sporo miejsc siedzących, polanki a nawet toalety. Podróż kontynuujemy zielonym szlakiem, następne 2 km pod górę, aż do tarasu widokowego na polodowcowy Kocioł Wielkiego Stawu.
Jego skaliste i strome ściany są wysokie na ok 200 m, a dno wypełnia Wielki Staw (na wysokości 1225 m n.p.m.), który jest największym polodowcowym jeziorem w Karkonoszach. Rejon wokół stawu jest ściśle chroniony i objęty zakazem wstępu, więc to jedyne miejsce, z którego legalnie można go podziwiać. A w liczbach przedstawia się następująco: powierzchnia 8,3 ha, maksymalna głębokość 24,4 m, długość linii brzegowej wynosi 1,54 km. Maksymalna zanotowana temperatura wody to 14 stopni Celsjusza. Dla porównania Morskie Oko w Tatrach ma powierzchnię 34,93 ha i maksymalna głębokość to niecałe 52 m.
Od tego miejsca zmieniamy szlak na czerwony. Z pewnością wielu ucieszy fakt, że nie dość, że widoki stąd są naprawdę niesamowite, to od tego miejsca praktycznie kończy się nasza wspinaczka. Do następnego rozdroża przewyższenia są niewielkie (niecałe 30m), a następnie czeka nas już tylko ścieżka prowadząca w dół.
Kontynuujemy naszą wędrówkę przez kolejne 2,5 km czerwonym szlakiem do Równi pod Śnieżką, a następnie do Spalonej Strażnicy, która jest rozdrożem głównego grzbietu Karkonoszy i zarazem najwyższym punktem naszej wycieczki (1430 m n.p.m.). Zanim jednak do niego dojdziemy po drodze będziemy mieli okazję nacieszyć się widokami na Kocioł Małego Stawu ze schroniskiem Samotnia, dojrzymy również schronisko Strzacha Akademicka, a w tle Śnieżkę z jej charakterystyczną stacją meteorologiczną.
Na skrzyżowaniu szlaków na Spalonej Strażnicy zmieniamy szlak na niebieski i schodzimy w stronę pierwszego na naszej drodze schroniska PTTK - Strzechy Akademickiej. Jest ono uważane za najstarsze i drugie co do wielkości schronisko w Karkonoszach. Jego nazwa pochodzi z czasów powojennych (II WŚ), gdy prowadzone było przez studentów krakowskich uczelni wyższych. Dd 1957 roku Strzecha Akademicka przeszła na własność PTTK. Malowniczo położone na Hali Złotówka, z którego rozpościera się widok na Kotlinę Jeleniogórską i Pogórze Karkonoskie.
Co ciekawe - zaledwie 10 minut i 700m drogi prowadzącej niebieskim szlakiem w stronę Kotła Małego Stawu mieści się cel naszej podróży - Samotnia. Jest uznawane za jedno z najstarszych w Polsce schronisk, a na jego stronie internetowej znajdziecie informacje, że pierwsze wzmianki o tym miejscu datowane są na 1670 r.! Polecamy zapoznać się z jego ciekawą historią, link tradycyjnie znajdziecie pod wpisem.
Otoczenie schroniska jest niesamowicie malownicze i wręcz romantyczne. Okalające go ściany Kotła Małego Stawu są wysokie na ok 200 m i z tej perspektywy robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo wybudowane zostało w bezpośrednim sąsiedztwie polodowcowego jeziora - Małego Stawu. Taka konfiguracja często nazywana jest 'Małym Morskim Okiem' w Sudetach. Jego powierzchnia wynosi 2,88 ha, maksymalna głębokość 7,3 m i maksymalna temperatura w granicach 14 stopni Celsjusza. W tym miejscu warto się zatrzymać, spożyć jakiś posiłek i pokontemplować w pięknych okolicznościach przyrody.
Niebieski szlak doprowadzi nas z powrotem do Polany w Karkonoszach, czyli miejsca, z którego zataczaliśmy pętlę. Wracamy po punktu Pod Polaną w Karkonoszach, skąd możemy wrócić zielonym szlakiem z powrotem do Rozdroża Łomnickiego i na parking. Jeśli wybraliście wejście niebieskim szlakiem ze Świątyni Wang, to oczywiście kontynuujecie drogę szlakiem niebieskim. Szlak od kościoła do samej Polany KPN prowadzi drogą brukowaną.
Sami w ostatniej chwili zmieniliśmy zdanie i nie wracaliśmy zielonym szlakiem, z którego zaczęliśmy naszą wędrówkę, ponieważ chcieliśmy sprawdzić jak wygląda szlak od/do Świątyni Wang. Z pewnością warto zacząć lub wrócić tym szlakiem jeśli w planach macie obiadokolację w lokalu. Obok kościoła i wzdłuż ulicy Karkonoskiej znajdziecie bowiem kilka punktów gastronomicznych i sklep spożywczy. Korzystaliśmy dwukrotnie usług z okolicznych lokali gastronomicznych i z czystym sumieniem możemy je polecić.
Atrakcje turystyczne w pobliżu Samotni
Dolny Śląsk posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
Powinny zainteresować Cię również poniższe wpisy ze zbiorczymi zestawieniami atrakcji w okolicy:
- [dolnośląskie] Atrakcje turystyczne: Świeradów-Zdrój i okolice
- [dolnośląskie] Atrakcje turystyczne: Szklarska-Poręba i okolice
- [dolnośląskie] Atrakcje turystyczne: Karpacz i okolice
Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Samotnię
- Opis ścieżki przyrodniczej wokół Kotłów Małego i Wielkiego Stawu
- Strona internetowa schroniska PTTK Strzecha Akademicka
- Strona internetowa schroniska PTTK Samotnia
- Komunikat Grupy Karkonoskiej GOPR o warunkach w górach: aktualnie zamknięte szlaki - mapa interaktywna
Samotnia - galeria zdjęć (kliknij, aby powiększyć)
najlepsze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska2023, pomysły na rodzinne wycieczki dolnośląskie 2023, najciekawsze atrakcje Dolnego Śląska 2023, najlepsze atrakcje rodzinne na Dolnym Śląsku, najlepsze atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku 2023, Dolnośląskie dla dzieci, Dolny Śląsk dla rodzin, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, podróże po Dolnym Śląsku, najciekawsze miejsca w Polsce, z dzieckiem po Polsce, podróże po Polsce, najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku, podróże po dolnośląskim, najlepsze miejsca na plener w Polsce 2023, Dolnośląskie dla rodziny, aktywnie na Dolnym Śląsku, aktywnie w dolnośląskim, co zwiedzać na Dolnym Śląsku, co zwiedzać w dolnośląskim, Sudety dla dzieci, Samotnia parking, Karpacz dla dzieci, Strzecha Akademicka Karpacz, Schronisko PTTK Samotnia szlak z Karpacza.
Komentarze
Prześlij komentarz