[śląskie] #szlakami na Soszów Wielki
Wyprawa na Soszów Wielki to dobra propozycja niezbyt forsownej i stosunkowo krótkiej, górskiej wycieczki, która nie sprawi większych kłopotów zarówno małym dzieciom jak i turystom bez formy. Alternatywnie w okolice szczytu można dostać się nawet wyciągiem krzesełkowym. Oferuje ciekawe widoki, między innymi, na Skrzyczne z Malinowską Skałą czy też Czantorię Wielką.
Jaki szlak wybrać na Soszów Wielki? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli.
Charakterystyka trasy na Soszów Wielki:
Trasa: Wisła Jawornik (parking) - Wisła Jawornik ul. Soszowska - Pod Jaworem - Schronisko na Soszowie - Soszów Wielki - Schronisko na Soszowie - Przełęcz Beskidek - Wisła Jawornik ul. Soszowska - Wisła Jawornik (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Soszów Wielki - 886 m n.p.m.
Region: Beskid Śląski
Dystans wg mapy: 7,8 km
Szacowany czas wg mapy: 2 h 45 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 4 h)
Mapa trasy na Soszów Wielki:
Gdzie zostawić samochód w drodze na Soszów Wielki?
Szlak na mapie rozpoczyna się od bezpłatnego parkingu zlokalizowanego między sklepem spożywczym a przystankiem autobusowym. Tuż za nim znajduje się kolejny, ale należy pamiętać, że jest on niestrzeżony i płatny.
Jak wygląda trasa na Soszów Wielki? Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
Wędrówkę proponujemy rozpocząć szlakiem niebieskim, który początkowo prowadzi nas betonowymi kładkami pod górę, od ul. Soszowskiej. Ta część trasy jest w większości łagodna i oferuje przyjemne widoki na okoliczne łąki i pastwiska, w tle zauważyć można kolejkę krzesełkową, której to górna stacja znajduje się niedaleko schroniska PTTK Soszów.
Niebieski szlak będzie nam towarzyszył do momentu zbiegu ze szlakiem zielonym (Pod Jaworem), przez kolejne 2 km, w trybie mieszanym - częściowo przez las, a częściowo ładnie odkryty eksponując okolicę.
Następnym punktem wędrówki jest klimatyczne schronisko PTTK Soszów, które zbudowane zostało w 1932 roku, co czyni go jednym z najstarszych w Beskidzie Śląskim. Prowadzący do niego szlak niebieski i zielony prowadzi przez las, przecinając źródło Jawornika. Jest trochę stromy, ale do przejścia mamy zaledwie 500 metrów.
Zarówno schronisko, jak i jego otoczenie, to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Można tu posilić się sezonowymi specjałami, odpocząć na leżakach, hamakach czy też ogólnodostępnych kocach. Do dyspozycji najmłodszych są m.in. huśtawki czy też drewniany domek, istnieje również możliwość wypożyczenia gier planszowych.
Celem wyprawy jest jednak nie schronisko, a najwyższy punkt na naszej pętli, czyli Soszów Wielki, który oddalony jest o kolejne 500 metrów. Wiodąca do szczytu ścieżka (szlak niebieski/czerwony/zielony) jest stroma, ale krótka. Warto się tam wybrać, gdyż z tego miejsca rozpościera się ładny widok na Beskid Śląski, a charakterystycznymi punktami jest Skrzyczne oraz Malinowska Skała czy też wieża widokowa na Czantorii Wielkiej.
Aby zaliczyć pętlę wracamy tą samą drogą w kierunku schroniska i kierujemy się w stronę górnej stacji kolejki krzesełkowej, do której prowadzi graniczny szlak czerwony. Kontynuujemy wędrówkę pokonując kolejne 2 km do momentu skrzyżowania ze szlakiem zielonym przecinając Przełęcz Beskidek. Zielony szlak poprowadzi Was do punktu startowego - parkingu przy Wiśle Jaworniku. Do mety zostało niecałe 2 km.
Jak wspominaliśmy wcześniej, alternatywnie na Soszów Wielki można dostać się kolejką krzesełkową, a dokładniej - w okolice schroniska PTTK Soszów. Stamtąd na szczyt zostaje dosyć strome, ale krótkie podejście (ok 500 metrów). Przy ulicy Cieślarów znajdziecie parking zlokalizowany niedaleko dolnej stacji Kolejki Linowej Wisła - Soszów.
Przydatne adresy www, przy planowaniu wejścia na Soszów Wielki:
- kolejka krzesełkowa Wisła - Soszów =>TUTAJ<=
- schronisko PTTK Soszów =>TUTAJ<=
- miasto Wisła =>TUTAJ<=
Komentarze
Prześlij komentarz