[śląskie] #szlakami na Skrzyczne
Jednym z najbardziej popularnych i najchętniej zdobywanych przez turystów szczytów Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne. Jako najwyższy szczyt tego pasma górskiego, jest również przedstawicielem Korony Gór Polski. Prowadzi do niego wiele widokowych szlaków, jak również można skorzystać z kolejki krzesełkowej, prowadzącej niemalże na sam szczyt. Nasza propozycja to tradycyjnie widokowa pętla, z opcją odpoczynku w schronisku.
Jaki szlak wybrać na Skrzyczne? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli.
Charakterystyka trasy na Skrzyczne:
Trasa: Lipowa, Ostre (parking) - Pod Malinowską Skałą - Malinowska Skała - Małe Skrzyczne - Schronisko PTTK Skrzyczne - Lipowa, Ostre (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Skrzyczne - 1 257 m n.p.m.
Region: Beskid Śląski
Dystans wg mapy: 15,7 km
Szacowany czas wg mapy: ok 5,20 h (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 7,45 h)Mapa trasy na Skrzyczne:
Gdzie zostawić samochód w drodze na Skrzyczne?
Sporej wielkości parking (darmowy) znajdziecie w miejscowości Lipowa, zaznaczonym na poniższej mapie. To miejsce zbiegu kilku szlaków i idealna baza wypadowa na Skrzyczne i Malinowską skałę, które zamyka się w pętlę.
Jak wygląda trasa na Skrzyczne? Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
Zdobywanie Skrzycznego polecamy zacząć szlakiem żółtym, który łagodnie prowadzi nas w stronę Doliny Zimnika i na Malinowską Skałę. Podążamy nim przez niecałe 7 km, aż do momentu skrzyżowania ze szlakiem zielonym i niebieskim.
Trasa żółtym szlakiem powinna wynieść około 3h, przed nami ok. 500 metrów przewyższeń, jednakże rozłożonych w miarę łagodnie na całej jego długości. Niech świadczy o tym fakt, że pierwsze pół godziny od startu to spokojny spacer drogą asfaltową, wzdłuż cieku wodnego - Leśnianki. Trasę kontynuujemy do momentu zbiegu szlaków (żółty/niebieski/zielony) 'Pod Malinowską Skałą'.
Kontynuujemy naszą wędrówkę szlakiem koloru zielonego, który prowadzi w stronę Malinowskiej Skały (ok 600 metrów). To tzw. punkt zwornikowy - miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form terenu. W tym przypadku to grzbiety: ku Przełęczy Salmopolskiej, Baraniej Góry oraz Skrzycznego.
Kilkadziesiąt metrów od szczytu znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego i pomnik przyrody nieożywionej - wychodnia skalna na Malinowskiej Skale. To doskonały punkt widokowy i miejsce odpoczynku. Popularny tak bardzo, że często trzeba poczekać w kolejce, aby się na nią wdrapać.
Od tego miejsca do schroniska pozostaje do przebycia niecałe 4,5 km / 1,5 h przyjemnej i widokowej trasy. Odkryty, pozbawiony drzew grzbiet daje niesamowitą widoczność na okolice. Po drodze mijamy charakterystyczne punkty trasy - Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.) i Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.). Z Małego Skrzycznego, od strony wyciągu, rozciąga się Hala Skrzyczeńska oraz charakterystyczny zbiornik, który powstał na potrzeby naśnieżania stoków narciarskich tego szczytu.
Od Małego Skrzycznego do Skrzycznego dzieli nas niecałe 2 km trasy, czyli ok pół godziny spaceru. Charakterystycznym znakiem szczególnym tego szczytu jest 87-metrowy maszt nadajnika RTV, dzięki któremu łatwo go rozpoznać, z wielu miejsc. Poniżej szczytu znajdziecie schronisko PTTK z tarasem widokowym, a przy górnej stacji kolejki krzesełkowej (ok 200 m niżej) - podest widokowy.
Alternatywnie na szczyt Skrzycznego możecie dostać się za pomocą kolejki linowej - krzesełkowej ze Szczyrku. Jest całoroczna i dwuetapowa, z przesiadką na stacji pośredniej na Hali Jaworzynie. Operatorem jest Centralny Ośrodek Sportu, a stronę internetową znajdziecie pod niniejszym wpisem. Wówczas ze szczytu Skrzycznego możecie wybrać się na spacer np. na Malinowską Skałę i z powrotem do schroniska, a następnie kolejką z powrotem do Szczyrku. W pobliżu dolnej stacji w Szczyrku znajdziecie bez problemów płatne parkingi.
Po zasłużonym odpoczynku i podziwianie widoków czas na powrót w stronę parkingu. Od schroniska należy wybrać zejście szlakiem niebieskim, w stronę Lipowa-Ostre. Dystans do pokonania to ok 4 km. Ścieżka potrafi być stroma, ale również i obfita w przyjemne dla oka widoki. Szlak niebieski kończy się pętlą przy parkingu, z którego wystartowaliśmy, na węźle szlaków (zielony/żółty/niebieski). Mamy nadzieję, że trasa przypadła Wam do gustu. Do zobaczenia na szlaku!
Przydatne adresy www, przy planowaniu wejścia na Skrzyczne:
- strona www Schroniska PTTK Skrzyczne =>TUTAJ<=
- strona www miasta Szczyrk =>TUTAJ<=
- kolej linowa - krzesełkowa na Skrzyczne =>TUTAJ<=
Absolutny klasyk, przeszedłem z każdej możliwej strony, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń