[śląskie] #szlakami na Pilsko
Najlepsze szlaki w Beskidzie Żywieckim - propozycja wycieczki na Pilsko.
Najlepsze szlaki w Beskidzie Żywieckim - propozycja wycieczki na Pilsko.
Uwielbiany przez nas Beskid Żywiecki ma w swoich zasobach wiele, bogatych w świetne widoki, szlaków. Tak się składa, że drugi pod względem wysokości szczyt tego pasma górskiego, czyli Pilsko, leży tak naprawdę po jego słowackiej stronie, czyli w Beskidach Orawskich.
Generalnie Pilsko traktuje się nazwą całego masywu, którego wierzchołkiem po polskiej stronie jest równie widokowa góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.). Natomiast zaledwie 400 m w prostej linii, a wyżej o ok 23 m za polską granicą, dojdziecie do kulminacji tegoż masywu - słowackiego szczytu Pilsko (1557 m n.p.m.). Niewątpliwym atutem tej wyprawy jest pięknie położone schronisko na Hali Miziowej, które zachwyca widokami, między innymi na Babią Górę.
Jaki szlak wybrać na Pilsko? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli.
Charakterystyka trasy:
Trasa: Korbielów (parking) - Czarny Groń - Schronisko PTTK na Hali Miziowej - Hala Miziowa, wyciąg - Hala Miziowa, granica - Hala Słowikowa - Góra Pięciu Kopców - Pilsko - Góra Pięciu Kopców - Hala Słowikowa - Hala Miziowa, wyciąg - Schronisko PTTK na Hali Miziowej - Baza namiotowa Hala Górowa - Przełęcz Buczynka - Przełęcz Przysłopy - Korbielów (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) w Polsce, Pilsko (1557 m n.p.m.) na Słowacji
Region: Beskid Żywiecki
Dystans wg mapy: 15,4 km
Szacowany czas wg mapy: 5 h 37 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 8,5 h)Mapa trasy:
Gdzie zostawić samochód w drodze na Pilsko?
Wędrówkę postanowiliśmy rozpocząć od szlaku żółtego z Korbielowa, na ul. Zbójnickiej. Na poniższej mapie oznaczone jest darmowe miejsce parkingowe z altaną i toaletą, idealne na rozpoczęcie podróży. Pamiętajcie, że Pilsko to popularny szczyt, więc trzeba odpowiednio wcześnie przyjechać, by móc skorzystać z miejsca parkingowego.
Jak wygląda trasa na Pilsko? Opis oraz fotorelacja z wycieczki.
Trasa z Korbielowa nie należy do tych najtrudniejszych, ale z pewnością wymaga nieco wprawy. Należy wziąć poprawkę na wyraźne przewyższenia i długość trasy. Dla nas najlepszą opcją był długi i spokojny spacer w okresie letnim, gdy nie trzeba brać pod uwagę szybko zachodzące słońce.
Żółty szlak jednostajnie i dosyć mozolnie pnie się do góry, praktycznie do samego Schroniska PTTK na Hali Miziowej. Nie znajdziecie na tym szlaku wielu wypłaszczeń ścieżki. Droga ma ok 600 m przewyższeń i powinna zabrać ok 2-3h w zależności od tempa.
Wszelkie trudy z pewnością rekompensuje nasz pierwszy cel wyprawy, czyli Hala Miziowa. Znajdujące się na niej schronisko jest położone w jednej z najbardziej urokliwych i obfitych w cudowne widoki miejsc w Beskidach. Oferuje naprawdę piękne widoki, zwłaszcza na okoliczne szczyty Beskidu Żywieckiego, z Babią Górą na czele. To idealne wręcz miejsce na wypoczynek przed dalszą wędrówką.
[ciekawostka] Obecne na Hali Miziowej schronisko oddano do użytku w 2003 roku. Zastąpiło ono tymczasowe, należące do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które funkcjonowało aż do 2004 roku w dawnych budynkach gospodarczych starego. Pierwsze schronisko na Hali Miziowej zbudowano bowiem w 1930 roku, a spłonęło w 1953 roku. Znajduje się tu również stacja meteorologiczna oraz budynek GOPR.
Po zasłużonym wypoczynku kierujemy się w stronę Pilska, kontynuując wędrówkę szlakiem czarnym, równolegle do wyciągu orczykowego, który prowadzi z Hali Miziowej na Pilsko. Czarny szlak prowadzi wzdłuż granicy polsko-słowackiej, przez Halę Słowikową do góry Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.).
Ten graniczny wierzchołek jest naprawdę świetnym miejscem widokowym. Jego płaski grzbiet przypomina taras widokowy, dlatego warto się zatrzymać w tym miejscu na dłużej i podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Południową stronę możemy podziwiać dopiero na szczycie Pilska, już po słowackiej stronie granicy.
Na Pilsko (1557 m n.p.m.), od góry Pięciu Kopców, prowadzi zielony szlak. To około 400 m w prostej linii, a wyżej o ok 23 m. Jego wierzchołek wyraźnie dominuje nad sąsiednimi, a kopuła szczytowa jest płaska i rozległa, co powoduje, że jest naprawdę dobrym punktem widokowym. Prócz rodzimych Beskidów (Śląski i Żywiecki), dojrzeć można Jezioro Orawskie z Tatrami w tle czy też Małą i Wielką Fatrę.
W drodze powrotnej, na rozstaju szlaków na Hali Słowikowej, warto zahaczyć o żółty, prowadzący do punktu Hala Miziowa - wyciąg. Jest dużo bardziej urozmaicony i nieco bardziej "adrenalinowy", trzeba też bardziej skupić się na ścieżce, gdyż ta miejscami potrafi być wąska i mniej bezpieczna, ale z pewnością sprawia dużo więcej frajdy. Bardziej przy zejściu niż wchodzeniu, w naszej opinii.
Wracamy do Schroniska PTTK na Hali Miziowej, a z tego miejsca na drogę powrotną wybraliśmy szlak zielony, aby zatoczyć pętlę. Zejście jest urozmaicone, prowadzi zarówno przez las jak i hale, a dokładniej Halę Górową oraz Jodłowcową.
Przy Przełęczy Buczynka szlak zmieniamy na czarny do Przełęczy Przysłopy, z której to ponownie zmieniamy kolor, tym razem na niebieski. Ten z kolei towarzyszy nam do skrzyżowania z żółtym (w prawo), który prowadzi nas asfaltową ścieżką do parkingu.
Przydatne adresy www, przy planowaniu wejścia na Pilsko:
- przydatne informacje dla turystów zdobywających Pilsko =>TUTAJ<=
- schronisko PTTK na Hali Miziowej =>TUTAJ<=
- stacja narciarska / kamerki =>TUTAJ<=
Komentarze
Prześlij komentarz