[śląskie] Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
Zabytkowa Kopalnia Ignacy to prawdziwa perełka na Szlaku Zabytków Techniki Górnego Śląska i jedna z najlepiej zrewitalizowanych przestrzeni postindustrialnych regionu. Łączy w sobie funkcje nowoczesnego muzeum z szeroko pojętą działalnością kulturalną, pod opieką miasta Rybnik. Czy warto się tam wybrać? Zapraszamy do przeczytania naszej relacji z wizyty w tym wyjątkowym miejscu!
Historia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Kopalnia pierwotnie nosiła nazwę "Hoym" (pochodząca od pruskiego ministra prowincji śląskiej), powstała w 1792 roku i aż do 1995 roku trwało wydobycie z niej urobku. W 1963 r została przemianowana na Kopalnię Ignacy - na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, była kopalnia węgla pod koniec 1999 roku została udostępniona do ruchu turystycznego, a obiekt zyskał status zabytku ery przemysłowej.
Z całą pewnością nazwa obiektu kojarzy się Wam w pierwszej kolejności z możliwością odbycia wycieczki w ramach podziemnej trasy turystycznej. Jednak nie w tym przypadku. Kopalnia Ignacy to nowoczesne, multimedialne muzeum, a zwiedzać możemy jedynie naziemną część zmodernizowanego kompleksu budynków byłej kopalni. Czy zatem watro odwiedzić to miejsce? Przyjrzyjmy się bliżej atrakcjom, które oferuje Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku.
Atrakcje Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Szyb "Kościuszko" (maszynownia oraz nadszybie) Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
To miejsce, które należy odwiedzić w pierwszej kolejności. Znajduje się tu bowiem punkt obsługi zwiedzających, który zlokalizowany jest w nowoczesnym budynku łącznika maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko. W tym miejscu można kupić bilety na wszystkie płatne atrakcje Zabytkowej Kopalni Ignacy, jak również uzyskać wszelkie informacje o warunkach zwiedzania kompleksu. Przy punkcie możecie zakupić również ciekawe gadżety związane z tym miejscem.
W budynku tym znajduje się wystawa "Wiek pary", która utworzona została w dwóch osobnych pomieszczeniach: maszynowni oraz nadszybiu. Dzięki niej macie możliwość dowiedzieć się w jaki sposób ujarzmienie pary wodnej przez człowieka zmieniło i przyczyniło się do rozwoju świata, który nas otacza.
W pierwszej kolejności polecamy odwiedziny wystawy w nadszybiu szybu Kościuszko. W tym miejscu znajduje się jej nowoczesna, w pełni multimedialna i interaktywna część. Już samo pomieszczenie wywarło na nas naprawdę pozytywne emocje, a obiekt można uznać jako przykład idealnego połączenia historii z nowoczesnością.
Tyczy się to zarówno wystroju jak i wyposażenia wystawy. Byliśmy naprawdę pod wrażeniem, uznając to za jedną z najładniejszych realizacji tego typu, jaką mieliśmy okazję oglądać na Śląsku. Interaktywne przystanki są naprawdę ciekawe i zaprojektowane w taki sposób, że mieliśmy ochotę sprawdzić, dosłownie, każdy z nich. Jednymi z najciekawszych, w naszej opinii, okazały się: symulator parowej lokomotywy oraz samochodu.
Kolejna część wystawy znajduje się w Maszynowni Szybu Kościuszko i oferuje zupełnie inne doświadczenia. Jej jedyny element ekspozycji to ogromna, ponad stuletnia parowa maszyna wyciągowa szybu, która dzięki ciężkiej pracy (trwającej ok. 7 miesięcy) i determinacji pracowników byłej kopalni, została wprawiona w ruch! To pokaz, który naprawdę robi wrażenie. O szczegółach uruchomiania i funkcjonowania tego kolosa warto wypytać dokładnie obsługujących ją maszynistów, gdyż mają o niej ogromną wiedzę i chęć do dzielenia się z nią z odwiedzającymi. Pamiętajcie jednak, że pokazy te odbywają się zgodnie z określonym harmonogramem. Aktualny sprawdzić możecie w linkach na końcu wpisu.
Wieża widokowa Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
46 - metrowa, zabytkowa wieża ciśnień to najwyższy punkt widokowy w Rybniku (299 m n.p.m.). Do platformy widokowej z pełnym, 360-stopniowym kątem widzenia, prowadzą 222 schody. Warto podjąć trud wejścia na wieżę ze względu na możliwość obejrzenia pięknej panoramy ziemi rybnickiej, raciborskiej oraz wodzisławskiej. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć podobno pasma górskie Sudetów i Tatr. Niestety nam nie było to dane, gdyż pogoda nie dopisała, ale z pewnością jeszcze tu wrócimy.
Maszynownia Szybu "Głowacki" Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Wystawa maszynowni obejmuje ekspozycję górniczą oraz drugą maszynę wyciągową w kompleksie. Napędzana parą osiągała moc 530 koni mechanicznych, a wyprodukowana została w 1900 roku. Co ciekawe, urządzenie to pracowało aż do 2008 roku. Tuż obok budynku znajduje się szyb "Głowacki", zrewitalizowany element infrastruktury kompleksu, ale podziwiać go można jedynie z zewnątrz.
SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (Małe Centrum Nauki) w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Maszynownia Szybu "Głowacki" połączona jest ze starą stolarnią, w której obecnie zorganizowane jest Małe Centrum Nauki - SOWA. Dla wyjaśnienia - inicjatywa SOWA to ogólnopolska sieć lokalnych "mini centrów nauki" pod patronatem i nadzorem Centrum Nauki Kopernik, przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Powstają one w całej Polsce, przy istniejących placówkach oświatowych i kultury. To naprawdę świetne uzupełnienie oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Zwłaszcza w przypadku, gdy zwiedzamy to miejsce całą rodziną. Zaznaczam, że bawić się będą dobrze tutaj nie tylko dzieci.
Park Pary - industrialny plac zabaw w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Kolejna atrakcja dla najmłodszych to wielki plac zabaw "Park Pary", ponad 1 hektar terenów rekreacyjnych i zielonych kompleksu zabytkowej kopalni. Udostępniany wszystkim bezpłatnie i bez ograniczeń czasowych. Idealne miejsce na aktywny wypoczynek, do dyspozycji dzieci wiele ciekawych urządzeń oraz ogród doświadczeń.
Sprężarkownia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Budynek ten pełni przede wszystkim rolę świetlicy środowiskowej oraz klubiku dla dzieci. Zwiedzający mogą też nieodpłatnie zwiedzić pomieszczenie z zabytkową elektryczną sprężarką. Znajduje się tu również niewielka galera sztuki z okazjonalnymi wystawami.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to miejsce, które naprawdę bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Szczerze powiedziawszy nie spodziewaliśmy się, że tak miło spędzimy tutaj czas (choć pogoda nas nie rozpieszczała tego dnia). Wyjątkowo ciekawa i nowoczesna wystawa, różnorodne rodzaje rozrywki i bogata oferta wydarzeń kulturalnych, które są tutaj organizowane, to wystarczające argumenty, aby tu przyjechać i przyjemnie spędzić wolny czas z rodziną!
Jak dojechać do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku?Gdzie zostawić samochód?
Zabytkowa Kopalnia Ignacy położona jest w Rybniku (dzielnica Niewiadom), przy ul. Ignacego Mościckiego 3, w województwie śląskim. Dojazd zaledwie w 15 minut od zjazdu autostrady A1 na węźle Żory.
Przy zespole zabytkowych budynków dawnej kopalni węgla kamiennego Ignacy dostępny jest darmowy parking dla gości. W niedalekiej odległości od obiektu znajdziecie również miejsca, w których bezpłatnie zaparkujecie samochód. Mapa z dodatkowymi parkingami znajduje się w sekcji linków na końcu wpisu.
Przydatne informacje dla odwiedzających Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku
- kompleks czynny jest od wtorku do niedzieli, wstępy na poszczególne wystawy i pokazy są możliwe wg harmonogramów (prócz wieży widokowej). Aktualnie obowiązujące godziny sprawdzicie w linkach na końcu wpisu. Teren rekreacyjny z placem zabaw jest dostępny dla gości bez ograniczeń czasowych;
- na terenie kompleksu odbywa się wiele stałych imprez cyklicznych, takich jak: Industriada, Noc Muzeów, Gwarki oraz wielu innych, których harmonogram możecie znaleźć na na przykład na ich fanpage'u;
- zwiedzanie terenu kopalni, wieży widokowej oraz maszynowni Szybu Głowacki może odbywać się w towarzystwie przewodnika, za dodatkową opłatą i po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej;
- kompleks w większości można odwiedzać z wózkiem, z przyczyn konstrukcyjnych wyłączone są niektóre z pomieszczenia oraz wieża widokowa;
- czas zwiedzania wszystkich atrakcji Zabytkowej Kopalni Ignacy w Ryniku zajmie Wam spokojnie około 1-1,5 h, który oczywiście może się zwiększyć, w zależności od tego czy zwiedzacie ją sami czy też z dziećmi (ze względu na SOWĘ czy też PARK PARY);
- na terenie obiektu nie obowiązują jakiekolwiek ograniczenia wiekowe;
- w kompleksie nie ma punktów gastronomicznych. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z automatów vendingowych, okazyjnie stojących foodtrucków, pobliskich punktów gastronomicznych lub własnego, wcześniej przygotowanego posiłku;
- za atrakcję możemy płacić kartą, obowiązują również zniżki za okazaniem Karty Dużej Rodziny;
- idealnym terminem na odwiedziny tego miejsca to czas, w którym odbywać się będą jakieś ciekawe wydarzenia cykliczne oraz odbywać się będą pokazy uruchomienia parowej maszyny wyciągowej Szybu Kościuszko;
- ciekawostką jest fakt, że początkowo zwiedzanie kopalni obejmowało również zwiedzanie podziemnych korytarzy na poziomie 400 oraz 600 metrów. Ze względów bezpieczeństwa obecnie nie ma takiej możliwości, choć mamy wielką nadzieję, że kiedyś się to zmieni i oferta Zabytkowej Kopalni Ignacy się poszerzy o takie atrakcje.
Bardzo ciekawa recenzja! Z pewnością odwiedzimy!
OdpowiedzUsuń