[śląskie] Carboneum w Zabytkowej Wieży Ciśnień w Zabrzu
Na turystycznej mapie Górnego Śląska i Polski zyskaliśmy kolejną, ciekawą atrakcję! Wieża Ciśnień w Zabrzu została bowiem oficjalnie otwarta! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków industrialnych Górnego Śląska zyskał drugie życie, w efekcie przeprowadzonych prac rewitalizacyjnych.
Spis treści:
- Nowa atrakcja turystyczno-kulturalna na Górnym Śląsku - Carboneum w Zabytkowej Wieży Ciśnień w Zabrzu
- Atrakcje wieży ciśnień w Zabrzu
- Dojazd do Carboneum w wieży ciśnień w Zabrzu
- Godziny otwarcia Carboneum i wieży ciśnień w Zabrzu
- Cennik Carboneum - centrum wiedzy o węglu w Zabrzu
- Przydatne linki przy planowaniu wizyty w Carboneum w Zabrzu
- Galeria zdjęć Carboneum i wieży ciśnień w Zabrzu
Nowa atrakcja turystyczno-kulturalna na Górnym Śląsku - Carboneum w Zabytkowej Wieży Ciśnień w Zabrzu
Prawdziwa perełka architektoniczna, która przez wiele lat niszczała, niemalże w samym centrum miasta, doczekała się niesamowitej metamorfozy! Ponad stuletnia wieża (rocznik 1909), projektu Augusta Kinda oraz Friedricha Loose, stała się prawdziwą atrakcją turystyki przemysłowej i małym centrum edukacyjno-naukowym.
Niedługo po przejęciu wieży przez Muzeum Górnictwa Węglowego w 2017 roku, ruszyły prace mające na celu przywrócenie obiektowi dawnej świetności. Jednocześnie nowy właściciel miał już ambitny plan na funkcjonowanie tej pięknej budowli. Wielkim atutem jest również fakt, że w jej bliskim sąsiedztwie znajdują inne obiekty należące do MGW: Sztolnia Królowa Luiza, Park 12C, a dodatkowo również Muzeum Techniki Wojskowej. Można zatem spędzić tu naprawdę różnorodny i intensywny w doznania rodzinny wypad, który z pewnością zajmie Wam cały dzień!
Atrakcje wieży ciśnień w Zabrzu
Jakie zatem atrakcje czekają na Was przy ul. Zamoyskiego 2 w Zabrzu? Na terenach wokół nowego punktu widokowego powstał niewielki park, w którym to można przejść się na spacer i podziwiać jedną z najciekawszych architektonicznie obiektów w regionie. To kolejny, świetny przykład na doskonałą symbiozę postindustrialnych zabytków z nowoczesnymi konstrukcjami. Mamy tu na myśli dobudowaną do wieży przeszkloną klatkę schodowo-windową, która ułatwia do niej dostęp.
W tzw. podzbiorniku wieży znajduje się kawiarnia z wyjątkową atrakcją - przeszklonym wspornikiem widokowym, w którym można zjeść zamówiony posiłek... z lekkim dreszczykiem emocji. Widoki, zwłaszcza podczas zachodu słońca, są naprawdę wyjątkowe.
Najważniejszym punktem wieży jest oczywiście nowoczesna, multimedialna wystawa Carboneum, która łączy w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej. Podczas zwiedzania 'centrum wiedzy o węglu' przekonacie się, jak wyjątkowym pierwiastkiem jest węgiel i że występuje praktycznie we wszystkim, co nas otacza.
Sama wystawa nie wydaje się być wielka, ale jeśli zaangażujemy się w zadania, które oferują multimedialne stacje, spokojnie można spędzić tutaj około półtorej godziny. Wkrótce zwiedzanie Carboneum w Zabrzu będzie możliwe również z przewodnikiem.
Główna część ekspozycyjna została podzielona na wyspy tematyczne. Na samym wejściu możemy obejrzeć film poświęcony wielkiemu wybuchowi i powstaniu pierwiastka - węgla. Strefy interaktywne pokazują gdzie węgiel występuje w przyrodzie i jakie ma zastosowanie. Dostępne jest także laboratorium - strefa eksperymentów, na potrzeby warsztatów i zajęć edukacyjnych. Całą nabytą w Carboneum wiedzę możecie sprawdzić w teście wiedzy, który został zainstalowany na wielkim multimedialnym stole.
W najwyższym punkcie 46-metrowej zabrzańskiej wieży ciśnień - latarni, znajduje się kolejny, niewielki punkt widokowy. Mieści się bezpośrednio nad wystawą i dostać się można do niej jedynie schodami. Ciekawostką jest fakt, że przy dobrych warunkach atmosferycznych można ponoć dostrzec Beskidy. Nam się nie udało, ale widoki były bardzo przyjemne. Jednocześnie problemem tego miejsca jest bardzo słaba (lub jej brak) wentylacja.
Dojazd do Carboneum w wieży ciśnień w Zabrzu
Wieża Ciśnień w Zabrzu oraz wystawa Carboneum znajduje się przy ul. Zamoyskiego 2. Zaparkować można wzdłuż tej ulicy, prostopadle przy ul. Sienkiewicza lub przy Sztolni Królowa Luiza (ul. Mochnackiego).
Godziny otwarcia Carboneum i wieży ciśnień w Zabrzu
Wieża ciśnień w Zabrzu wraz z multimedialną wystawą Carboneum - centrum wiedzy o węglu dostępna jest dla zwiedzających:
- grupy szkolne: wtorek - piątek w godzinach: 9 - 14
- zwiedzający indywidualnie: wtorek - piątek w godzinach: 15 - 18 oraz w sobotę i niedziel w godzinach: 10-18
- poniedziałki: nieczynne
Cennik Carboneum - centrum wiedzy o węglu w Zabrzu
Na chwilę obecną nie udostępniono jeszcze oficjalnego cennika wystawy Carboneum w Zabrzu. Dobrą informacją jest fakt, że w związku z obchodami stulecia miasta Zabrze, wystawa dostępna jest dla zwiedzających całkowicie za darmo, do końca listopada br. O zmianach w cenniku dowiecie się z linków poniżej.
Komentarze
Prześlij komentarz