[Słowacja/Polska/śląskie] #szlakami na Trojak / Kykul'a
Trojak / Kykul'a to graniczny szczyt między Polską i Słowacją, popularny w intrenecie za sprawą ogromnej "ławki zakochanych", z sielskim widokiem na szeroką polanę oraz znane górskie szczyty. W dodatku prowadzi na niego przyjemna i niewymagająca górska pętla, której opis znajdziecie w niniejszym wpisie.
SPIS TREŚCI:
- NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI GÓRSKIE - PROPOZYCJA WYCIECZKI NA TROJAK / KYKUL'Ę
- JAKI SZLAK WYBRAĆ NA TROJAK / KYKUL'Ę? CHARAKTERYSTYKA ORAZ MAPA TRASY WIDOKOWEJ PĘTLI
- GDZIE ZOSTAWIĆ SAMOCHÓD W DRODZE NA TROJAK / KYKUL'Ę?
- JAK WYGLĄDA TRASA NA TROJAK / KYKUL'Ę? OPIS ORAZ FOTORELACJA Z WYCIECZKI
- PRZYDATNE INFORMACJE PRZY PLANOWANIU TRASY NA TROJAK / KYKUL'Ę
- PRZYDATNE ADRESY WWW, PRZY PLANOWANIU WEJŚCIA NA TROJAK / KYKUL'Ę
- GALERIA ZDJĘĆ TROJAK / KYKUL'Ę (KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ)
NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI GÓRSKIE - PROPOZYCJA WYCIECZKI NA TROJAK / KYKUL'Ę
Trojak / Kykul'a to najwyższy szczyt Międzygórza Jabłonkowskiego (Jablunkovské mezihorie) na Słowacji, które zajmuje obszar, gdzie zbiegają się granice Polski (Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie), Czech (Jablunkovské mezihoří) i wspomnianej już Słowacji. Panorama z tego szczytu oferuje widoki m.in. na Beskidy, a nawet na Tatry, o ile pogoda i widoczność jest sprzyjająca.
Pierwotna nazwa Trojak zachowała się na polskich mapach turystycznych i ma związek z faktem, iż historycznie w tym miejscu istniał trójstyk granic krajów: Słowacji (ówcześnie Królestwo Węgier), Śląska (należącego wówczas do Królestwa Czeskiego) i Galicji (podzielona między Polskę i Ukrainę). Wszystkie te kraje należały do 1918 roku do monarchii austro-węgierskiej.
JAKI SZLAK WYBRAĆ NA TROJAK / KYKUL'Ę? CHARAKTERYSTYKA ORAZ MAPA TRASY WIDOKOWEJ PĘTLI
Charakterystyka trasy:Trasa: Przejście graniczne, szlak czerwony na Trojak / Kykul'a (parking) - Skalite Serafinov - Za Kykulou (801 m n,p.m.) - Kykul'a - Odejście na Kykul'ę - Zwardoń, Myto - Przejście graniczne, szlak czerwony na Trojak / Kykul'a (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Trojak / Kykul'a (845 m n.p.m.)
Region: Jablunkovské mezihorie / Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie / obszar geograficzny leżący pomiędzy Beskidem Śląskim a Żywieckim
Dystans wg mapy: 5,2 km
Szacowany czas wg mapy: 1 h 43 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 2,5 h)
GDZIE ZOSTAWIĆ SAMOCHÓD W DRODZE NA TROJAK / KYKUL'Ę?
Samochód możemy zostawić tuż przy szlaku, z którego rozpoczynamy naszą pętlę. Sam szlak znajduje się praktycznie na granicy polsko-słowackiej. Po obu stronach granicy znajdziecie miejsce do zaparkowania auta. Charakterystycznym punktem po stronie słowackiej jest opuszczony budynek sklepu spożywczego, a po polskiej stronie budka - punkt zakupu winiet, który jest najbliższym punktem przy szlaku, który można oznaczyć na mapie. Śmiało można w to miejsce dojechać z polski od Zwardonia przez S1, do granicy ze Słowacją, na drogę D3. Tuż po przekroczeniu granicy skręcamy 2x w prawo i wjeżdżamy kilkaset metrów w górę, pod sam szlak.
JAK WYGLĄDA TRASA NA TROJAK / KYKUL'Ę? OPIS ORAZ FOTORELACJA Z WYCIECZKI
Spacer rozpoczynamy od szlaku czerwonego, prowadzącego pod górę betonowymi płytami, wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Po ok 80 metrach szlak czerwony odbija w lewo, łagodniejszą ścieżką, w stronę Słowacji. Na upartego można kontynuować wejście na szczyt wzdłuż granicy, ale ścieżka oznaczona jest jako trasa rowerowa i jest stosunkowo stroma. Polecamy kontynuowanie wycieczki spokojnym, czerwonym, widokowym szlakiem - nie pożałujecie.
Końcówka czerwonego szlaku prowadzi krótko przez las, do pięknej polany (Za Kykulou - 801 m n,p.m.). Z tego miejsca możecie już zobaczyć szczyt Trojaka / Kykul'i i jego charakterystyczną ista-ławeczkę. Pozostaje jedynie wdrapać się 45 metrów do góry i cieszyć się widokiem ze szczytu. I to praktycznie ostatnie większe wzniesienie, które trzeba pokonać na tym szlaku.
Panorama z Trojaka / Kykul'a z pewnością każdemu przypadnie do gustu. Oferuje bowiem widoki na czeskie Beskidy: Śląsko-Morawskie (Łysa Góra czy też Wielki Połom), polski Beskid Żywiecki oraz Śląski (Wielka Rycerzowa, Bendoszka Wielka) oraz słowackie Beskidy Kysucke (Wielka Racza). Przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności można dostrzec słowacką Małą Fatrę czy też Tatry z Gerlachem.
Niemniej człowiek skupia się najbardziej na sielskim widoku na polanę (grzbiet Grúň), należącą administracyjnie do wsi Skalite i jej wschodzącej, internetowej atrakcji - "ogromnej ławce zakochanych", która przyciąga coraz więcej turystów w te rejony. W mapach Google oznaczona jest jako "Lavička lásky a rodiny" (ławka miłości i rodziny), a w social mediach używane jest często określenie "Lavička Zaľúbených" (ławka zakochanych). Na samej ławce wyryty jest napis: "Pravá láska trvá večne" (prawdziwa miłość trwa wiecznie). Ławka jest częścią projektu Kisuckiej Organizacji Turystycznej pt. "Panoramatický chodník lásky a priateľstva" (panoramiczny spacer miłości i przyjaźni) i nie jest jej jedynym obiektem.
Atrakcja ta została zainstalowana w maju 2022 roku, a jej wymiary to imponujące 5,3 m x 3 m, co czyni ją największą na Słowacji. Nawet dorosły wygląda na jej tle jak liliput. Na szczycie znalazło się także miejsce na przestronną altanę z grillem i ławkami oraz tablicę informacyjną.
Aby zatoczyć widokową pętlę, ze szczytu udajemy się wzdłuż granicy państw do punku "Odejście na Kykul'ę", na skrzyżowaniu z zielonym szlakiem. Skręcamy w jego prawą odnogę i udajemy się w stronę Zwardonia. To trochę ponad 2 km łagodnym, górskim szlakiem i ok 700 m chodnikiem przez część wsi Zwardoń - Myto. Zielony szlak poprowadzi Was do samego parkingu, w którym zaczynaliście spacer.
PRZYDATNE INFORMACJE PRZY PLANOWANIU TRASY NA TROJAK / KYKUL'Ę
- Opisywana przez nas pętla jest prosta i przyjemna, niemniej zalecamy podróżowanie z aplikacją, ponieważ szlaki są na tej trasie wyjątkowo słabo i rzadko oznaczone.
- Pętla na Trojak / Kykul'ę to szybka wycieczka, dlatego tego samego dnia warto odwiedzić również niedaleko od tego miejsca położoną górę Ochodzita (15 min samochodem) oraz Trójstyk granic Polski, Słowacji oraz Czech (kolejne 15 min samochodem). Już wkrótce pojawią się na ten temat materiały na naszym blogu.
- Na mocy układu z Schengen, od 2007 roku, można bez problemów przejść przez granicę poslko-słowacką, ale warto zawsze w zanadrzu mieć gotowy dowód osobisty.
- Przez część trasy naszej pętli biegnie tzw. Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi. Jest to ścieżka turystyczna w Beskidzie Ślaskim i Żywieckim, która rozpoczyna się na Trójstyku w Jaworzynce, a kończy w Rajczy. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej, którą znajdziecie w linkach pod tym wpisem.
- Ostatnim świadectwem Trojaka jako wspólnego, historycznego punktu granic trzech państw jest kamień graniczny z wyrytą datą '1914', który można zobaczyć kilka kroków od szczytu.
PRZYDATNE ADRESY WWW, PRZY PLANOWANIU WEJŚCIA NA TROJAK / KYKUL'Ę:
- strona internetowa Zwardonia - potrzebne informacje oraz baza noclegowo - gastronomiczna
- Ścieżka Trzech Harnasi
- strona internetowa Skalite na Słowacji (automatyczne tłumaczenie dostępne przez Google Translator w Chrome)
- ciekawe atrakcje turystyczne oraz górskie szlaki w województwie śląskim
- trzy wycieczki w ciągu jednego dnia? W bliskim sąsiedztwie warto odwiedzić Ochodzitą - nasza relacja oraz przejść malowniczą pętlę na Beskidzki Trójstyk granic - nasza relacja.
Komentarze
Prześlij komentarz