[małopolskie] #szlakami na Policę
Pętla na Policę w Beskidzie Żywieckim prowadząca z Sidziny to idealny pomysł na górską wycieczkę, której trasa nie jest przesadnie długa ani forsowna. Jest za to bardzo zróżnicowana i widokowa, między innymi za sprawą odwiedzanych w trakcie drogi malowniczych hal oraz pięknie położonego schroniska, z widokiem na panoramę Tatr.
SPIS TREŚCI:
Jaki szlak wybrać na Policę? Charakterystyka oraz mapa trasy.
Polica - charakterystyka trasy:
Trasa: Sidzina, Wielka Polana (parking) - Hala Krupowa - Przełęcz Kucałowa - Schronisko PTTK na Hali Krupowej - Przełęcz Kucałowa - Złota Grapa - Polica - Przełęcz Zubrzycka - Sidzina, Wielka Polana (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Polica (1 369 m n.p.m.)
Region: Beskid Żywiecki
Dystans wg mapy: 11,3 km
Szacowany czas wg mapy: 4 h 08 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 5,5 - 6 h)
Polica - mapa trasy:
Gdzie zostawić samochód w drodze na Policę?
Parking, stosunkowo niewielki, znajdziecie na poniższej mapie. Znajduje się tuż przy samym wejściu na szlak, w miejscowości Sidzina Wielka Polana.
Polica - ciekawostki, opis szlaku i atrakcje w okolicy.
Wycieczkę rozpoczynamy zejściem z parkingu, po kilkudziesięciu metrach znajdziecie z lewej strony oznaczenie szlaku czarnego. Czeka na was spokojna, 3-kilometrowa wspinaczka, która powinna zająć około półtorej godziny, do momentu skrzyżowania ze szlakiem zielonym. Wprawdzie wyznaczona na naszej mapce trasa podpowiada, żeby piąć się w górę, warto jednak w tym miejscu nieco zboczyć z kursu, wejść na szlak zielony i udać się w stronę Hali Krupowej, jak wskazuje tabliczka.
Dlaczego? Oczywiście dla widoków! Jej szeroka polana ukazuje przy dobrej pogodzie panoramę Tatr, Gorców czy też Kotliny Orawskiej z Jeziorem Orawskim. Dawna hala pasterska jest również idealnym miejscem na odpoczynek przed dalszą podróżą.
Wracamy z powrotem do skrzyżowania szlaków czarnego i zielonego, kierując się tym samym w stronę Przełęczy Kucałowej, a z niej do samego schroniska PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej, do którego prowadzi niezmiennie szlak czarny. Zarówno schronisko, jak i jego otoczenie zachęca do wypoczynku i eksploracji okolicy. Prócz ciepłych posiłków, pieczątek do książeczki znajdziecie również taras widokowy, który przy dobrych warunkach pogodowych pozwoli Wam dostrzec nawet Tatry.
I tutaj mała ciekawostka geograficzna. Przełęcz Kucałową tworzą dwie hale: Kucałowa oraz Sidzińskie Pasionki. Zdarza się, że na mapie znajdziecie nazwę tylko tej większej, czyli Kucałowej. Tak czy inaczej, to właśnie w tym miejscu znajduje się schronisko, którego nazwa jednak sugeruje co innego. Halę Krupową bowiem mieliście szansę odwiedzić wcześniej, na szlaku zielonym.
Wracamy na rozejście szlaków powyżej schroniska i kierujemy się szlakiem czerwonym w stronę najwyższego szczytu na naszej trasie, czyli Policy. Droga na szczyt powinna zabrać Wam ok godziny. Masyw Policy jest w większości porośnięty lasem, a malownicze widoki na Tatry macie szansę zobaczyć schodząc ze szczytu szlakiem niebieskim, o ile warunki pogodowe będą dla Was łaskawe. Nam niestety pogoda nie dopisała, choć wierzcie nam, że pojawiające się od szczytu Czernic (na niektórych mapach: Czyrniec) wiatrołomy, fragmentarycznie odkrywają panoramę Tatr. Ostatnim etapem jest przejście do parkingu drogą asfaltową, odcinkiem o długości ok 1,5 km, prowadzącym do parkingu w Sidzinie.
Atrakcje w najbliższej okolicy:
- Schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej
- Jaskinia Oblica - najdłuższa i zarazem najgłębsza jaskinia w całym Beskidzie Żywieckim (łączna długość korytarzy wynosi 416 m i o głębokość 21 m)
- Centrum Edukacyjne Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi
- skansen w Zawoi
- muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna
- Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach
- Muzeum Etnograficzne w Sidzinie
- Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej
- Izba Regionalna w Makowie Podhalańskim
Komentarze
Prześlij komentarz