[śląskie] Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Na Śląsku znajdziecie wiele interesujących miejsc do odwiedzin, a jak powszechnie wiadomo - 'nie zawsze od przybytku głowa boli'. Z pewnością więc ucieszy Was fakt, że stosunkowo niedawno odświeżona została wystawa stała w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Tym samym zyskaliśmy kolejną, nowoczesną i multimedialną oraz jedną z najciekawszych wystaw muzealnych w Katowicach. Czy warto ją odwiedzić całą rodziną? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym wpisie.
SPIS TREŚCI:
- Historia Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
- Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach - dojazd i parking
- Zwiedzanie wystawy stałej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach - praktyczne informacje
- Ważne linki przy planowaniu odwiedzin Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
- Galeria zdjęć ŚCWiS w Katowicach
Historia Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Historia powstania Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach sięga 2011 roku, kiedy to została zawarta umowa pomiędzy Województwem Śląskim a Miastem Katowice, w sprawie stworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury, a dokładniej muzeum poświęconemu pacyfikacji kopalni "Wujek".
Muzeum mieści się w zabytkowym, ponad stuletnim budynku dawnego kopalnianego magazynu odzieżowego, z którego kilku członków specjalnego plutonu ZOMO oddało śmiertelne strzały, w kierunku strajkujących 16 grudnia 1981 roku górników. W 2020 roku rozpoczęła się przebudowa ŚCWiS, a muzeum w obecnej formie, z nową multimedialną wystawą stałą funkcjonuje od 2021 roku.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach - dojazd i parking
Budynek Centrum Wolności i Solidarności znajduje się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek", tuż obok 'pomnika ku czci górników kopalni „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku', w katowickim Brynowie, przy ulicy Wincentego Pola 38 (przy skrzyżowaniu ulic Józefa Gallusa i Wincentego Pola). Miejsca parkingowe znajdziecie wzdłuż ulicy Wincentego Pola.
Zwiedzanie wystawy stałej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach - praktyczne informacje
Nowa ekspozycja ŚCWiS otwarta została dokładnie w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”, czyli 16 grudnia 2021 roku. Wystawa stała jest poświęcona głównie strajkowi, który miał tu miejsce w grudniu 1981 roku, jak również wszelkim wydarzeniom wokół i które do niego doprowadziły.
Jako, że zadaniem muzeum jest kultywowanie pamięci po tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce, wystawa kierowana jest z pewnością do nieco starszych dzieci i dorosłych. Po bardzo pozytywnym odbiorze wystawy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (ze świetną Ścieżką Rodzinną) przez nasze młodsze latorośle, postanowiliśmy tym razem przybliżyć im tematykę oporu wobec systemu komunistycznego również 'u siebie', na Śląsku. Oczywiście każdy rodzic będzie w stanie ocenić czy jego dziecko jest już gotowe na przyswojenie tego typu ciężaru gatunkowego.
W porównaniu do starej ekspozycji przed przebudową ŚCWiS, która zajmowała wówczas zaledwie ok. 140 m², nowa wystawa prezentuje się naprawdę okazale. Zajmuje bowiem trzy poziomy zmodernizowanego, zabytkowego budynku dawnego magazynu odzieży roboczej i powierzchnię ok. 1100 m².
Muzeum jest nowoczesne i w pełni multimedialne, a jego wystawę możemy zwiedzać sami lub z przewodnikiem. Dodatkowo we wtorki i czwartki oraz w pierwsze soboty miesiąca, po wystawie oprowadzają świadkowie historii, których relacje możecie również usłyszeć na stronie internetowej ŚCWiS. Nie ma tutaj dostępnego audioprzewodnika, a wynika to z charakteru zwiedzania.
Każde z pomieszczeń, które zwiedzamy posiada osobną tematykę oraz predefiniowane sceny multimedialne, które uruchamiamy samodzielnie za pomocą przycisków. Jest to wygodne rozwiązanie, ale powoduje, że ekspozycję należy odwiedzać w odstępach czasowych i w niewielkich grupach, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać i czego pilnuje obsługa muzeum.
Wystawa robi wrażenie wizualnym kunsztem i pomysłowym wykonaniem. Z pewnością na pochwałę zasługują różne sposoby, w jaki połączono tutaj eksponaty z multimediami, umożliwiając tym samym interakcję z nimi i zwiększając stopień zaangażowania oraz ciekawość gości muzeum.
Nie chcemy zdradzać wszystkich ciekawostek muzeum, żeby nie zepsuć Wam zwiedzania. Ale możemy przytoczyć kilka ciekawych eksponatów czy też miejsc, które zapadają w pamięć. Jest to na przykład wyeksponowana rampa, z której ZOMO oddało strzały w kierunku strajkujących górników, czy też przeszklony wykusz ze świetlikiem, umożliwiający zwiedzającym wgląd na teren kopalni.
Wyjątkowym eksponatem jest z pewnością prawdziwy czołg T-55, taki sam jak te, które uczestniczyły w pacyfikacji strajku w KWK "Wujek". Duże wrażenie zrobiła na nas wielka makieta prezentująca przebieg wydarzeń z 16 grudnia 81 czy też sugestywna sala odtwarzająca kopalniane ambulatorium, do którego trafiali ranni górnicy.
Zwiedzenie muzeum zajęło nam około półtorej godziny i to minimum czasu, które musicie zarezerwować sobie na odwiedziny tego miejsca. Wszystko zależy od naszego tempa zwiedzania i jak wiele czasu poświęcicie na przeglądanie każdego z eksponatów, czy też na rozwiązywanie quizów w ostatniej sali ŚCWiS. Tak czy inaczej, uwierzcie nam na słowo, że będzie to naprawdę bardzo przyjemnie i ciekawie spędzony czas!
Ważne linki przy planowaniu odwiedzin Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
- fanpage na Facebooku ŚCWiS w Katowicach
- strona internetowa ŚCWiS w Katowicach
- cennik oraz rezerwacje do ŚCWiS w Katowicach
- wizyta #2plus3blog w Europejskim Centrum Solidarności ECS w Gdańsku
- wirtualne zwiedzanie dawnego Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek
- relacje świadków historii na stronie internetowej ŚCWiS
Komentarze
Prześlij komentarz