[Czechy/Słowacja/Polska/śląskie] #szlakami na Beskidzki Trójstyk granic
'Beskidzki Trójstyk', czyli punkt styku granic trzech państw: Polski, Czech oraz Słowacji, to geograficzna ciekawostka i zarazem wielka atrakcja turystyczna, która od lat przyciąga tłumy turystów do malowniczej wsi Jaworzynka. To też idealne miejsce na spokojny spacer wśród urzekającej przyrody pogranicza Międzygórza Jabłonkowskiego-Koniakowskiego oraz Beskidu Śląskiego.
SPIS TREŚCI:
- Jaki szlak wybrać na Trójstyk Beskidzki? Charakterystyka spacerowej pętli oraz mapa trasy
- Gdzie zostawić samochód w drodze na Trójstyk granic?
- Trójstyk granic w Jaworzynce-Trzycatku - historia powstania, ciekawostki
- Opis spacerowej pętli na Trójstyk w Trzycatku
- Atrakcje w okolicy Trójstyku granic w Jaworzynce
- Przydatne linki przy planowaniu wizyty na Trójstyku granic
- Beskidzki Trójstyk granic - galeria zdjęć
Jaki szlak wybrać na Trójstyk Beskidzki? Charakterystyka spacerowej pętli oraz mapa trasy
Beskidzki Trójstyk granic - charakterystyka trasy:
Trasa: Trzycatek (parking) - Nad Trojmezim - Trójstyk Polska / Czechy / Słowacja - Nad Trojmezim - Nad Ciernym - Jaworzynka, TPG Czechy - Jaworzynka, kościół - Trzycatek (parking)
Typ: pętla
Region: Jablunkovské mezihorie / Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie oraz Beskid Śląski
Dystans wg mapy: 5,5 km
Szacowany czas wg mapy: 1 h 49 min (przelicznik przejścia z małymi dziećmi x1,5, czyli z przerwami można liczyć ok 2,5 h)
Beskidzki Trójstyk granic - mapa trasy spacerowej pętli
Gdzie zostawić samochód w drodze na Trójstyk granic?
Miejsca parkingowe to największy problem w Jaworzynce. Osobiście udało nam się zaparkować na bezpłatnym miejscu parkingowym, na samym rondku, gdyż akurat zwolniło się miejsce. Owe rondko usytuowane jest tuż obok przystanku w Jaworzynce-Trzycatku, poniżej Kościoła Matki Bożej Frydeckiej.
Innym wyjściem jest pozostawienie samochodu na pobliskim parkingu ośrodka wypoczynkowego lub też nieco wcześniej, na parkingu byłego CWS-u (obecnie Jaworzynka 89) i uiścić opłatę parkingową w recepcji. To miejsca postojowe usytuowane najbliżej spacerowego szlaku, który opisujemy.
Trójstyk granic w Jaworzynce-Trzycatku - historia powstania, ciekawostki
W południowej części wsi Jaworzynka, na Trzycatku, znajduje się trójstyk granic: Polski, Czech i Słowacji. Zwany jest potocznie Trójstykiem Beskidzkim. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tego typu miejsc w Polsce posiadamy aż sześć. Mieści się w głębokim na 8 i szerokim na 34 metry jarze, pomiędzy miejscowościami: Jaworzynka-Trzycatek w Polsce, Czerne w Słowacji oraz Herczawa w Czechach.
Cechą charakterystyczną Beskidzkiego Trójstyku są trzy trójgraniaste, granitowe obeliski: wysokie na 2,15 m i ważące ok 800 kg każdy. Symbolizują one granice każdego z sąsiadujących ze sobą państw, umiejscowione po jednym w każdym kraju. Dostarczone zostały na swoje miejsce za pomocą śmigłowca w 1995 roku. Natomiast dokładny punkt styku trzech granic wypada na dnie tegoż jaru, w korycie okresowo pojawiającego się strumienia, zwanego Wawrzaczowym Potokiem. Znajdziecie go wychylając się za barierką nowej, 18-metrowej drewnianej kładki o podstawie kratownicy, oddanej w 2022 roku.
Trójstyk granic powstał 1 stycznia 1993 roku, po podziale Czechosłowacji na Czechy i Słowację. Jeszcze w 2007 roku istniało w tym miejscu potrójne przejście graniczne, które zostało zlikwidowane w chwili przystąpienia Polski, Czech i Słowacji do Strefy Schengen.
Obecnie miejsce to cieszy się nieustającą, coraz to większą popularnością. Zadbano więc o typowo rekreacyjno-turystyczną infrastrukturę, która znajduje się po każdej stronie granic. Jest tu między innymi: droga rowerowa i chodnik, drewniany mostek nad potokiem płynącym między Polską a Słowacją, wiata turystyczna oraz zadaszone miejsce wypoczynkowe z paleniskiem, liczne tablice informacyjne. Pojawiły się również: kiosk z pamiątkami, mapami i oscypkami z Koniakowa oraz restauracja. I to nie koniec rozbudowy tego miejsca, gdyż podczas naszej ostatniej wizyty budowana była... siłownia pod chmurką. To pokłosie stale zwiększającego się ruchu turystycznego w tym miejscu i trzeba przyznać, że zaczęło się tu robić trochę tłoczno i coraz bardziej komercyjnie.
Opis spacerowej pętli na Trójstyk w Trzycatku
Od wskazanego przez nas parkingowego w Jaworzynce do samego trójstyku granic dzieli nas zaledwie 1 km drogi, co może przełożyć się na ok. 20 minut spokojnego spaceru w jedną stronę. Niech nie zmylą Was samochody, które wjeżdżają pod zakaz wjazdu, od wskazanego przez nas miejsca - nie obowiązuje on jedynie mieszkańców Trzycatka.
widok na Ochodzitą |
Jak wspomnieliśmy wcześniej, na trójstyku powstają kolejne inwestycje, które mają na celu uatrakcyjnić tą geograficzną ciekawostkę i przekonać turystę, aby spędził tam nieco więcej czasu. Wychodząc z takiego założenia można na ten spacer zarezerwować godzinę czasu, wliczając w to drogę powrotną. Widoki podczas tej krótkiej wędrówki z pewnością usatysfakcjonują każdego.
zabudowa po polskiej i czeskiej stronie granicy |
Gdy macie jednak więcej czasu, warto rozważyć opcję spacerowej pętli malowniczym szlakiem, którego mapę możecie sprawdzić na początku niniejszego wpisu i ściągnąć sobie na telefon (pamiętajcie, aby ściągnąć may offline, jeśli nie posiadacie pakietów roamingowych w ofercie operatora sieci komórkowej). Pętli, która zahacza o tereny Słowackiej wsi Czerne oraz na ziemi czeskiej Herczawy i rodzimej Jaworzynki. Wycieczka nie jest wymagająca, prowadzi głownie asfaltowymi ścieżkami i tworzy ją w całości żółty szlak. Jeśli chcecie sprawdzić na przykład lokalne punkty gastronomiczne na Słowacji - musicie zejść do Czernej szlakiem zielonym (około 20 minut w jedną stronę dodatkowo).
wiata po Słowackiej stronie granicy |
Żółty szlak prowadzący przez Czechy i chwilowo granicą czesko-słowacką, to kwestia ok. godziny spaceru według mapy. Doprowadzi Was do wsi Herczawa (która do 1924 roku była częścią Jaworzynki), skąd dotrzeć można do miejsca parkingowego w Jaworzynce w kolejne pół godziny, nie uwzględniając przystanków na odpoczynek, zataczając tym samym spacerową pętlę. Po drodze bez problemów dojrzycie charakterystyczny szczyt Ochodzitej. Innym ciekawym elementem krajobrazu jest najwyższa, oddana w 2017 roku estakada na Słowacji: Most Valy, której szczytowy punkt wznosi się na 85 metrów, a jej całkowita długość wynosi 591 metrów. Łącznie nasza wycieczka, bardzo spokojnym tempem z dziećmi, trwała ok 2,5 godziny. I były to 2,5 godziny w pięknych okolicznościach przyrody!
Atrakcje w okolicy Trójstyku granic w Jaworzynce
Niezależnie którą z opcji wycieczki wybierzecie, z pewnością pozostanie Wam czas, aby odwiedzić jeszcze inne ciekawe miejsca w okolicy. Gorąco polecamy całodniową wycieczkę, która obejmuje: wizytę ogromnej ławki w Skalite: szlak na Trojak / Kykul'ę (Zwardoń / Skalite) <- nasza relacja oraz wejście na Ochodzitą <- nasza relacja, która oferuje jedną z najpełniejszych i najpiękniejszych górskich panoram w całych Beskidach Zachodnich. Jeśli przyjedziecie na miejsce odpowiednio wcześnie - bez problemów zaliczycie wszystkie trzy miejsca.
droga do trójstyku z Jaworzynki |
Jeśli nie lubicie długo spacerować, w okolicy znajdziecie wiele atrakcji w postaci m.in. ciekawych muzeów, obiektów sakralnych (w tym zabytkowych na Szlaku Architektury Drewnianej). Poniżej przedstawiamy listę okolicznych atrakcji turystycznych:
- Centrum Koronki Koniakowskiej (Koniaków)
- Muzeum Koronki - Izba Pamięci Marii Gwarek (Koniaków)
- Chata na Szańcach (Koniaków)
- Izba Twórczości Rodziny Kamieniarz-Kubaszczyk (Koniaków)
- Kościół św. Bartłomieja (Koniaków)
- Centrum Pasterskie (Koniaków)
- szlak na Ochodzitą (Koniaków) <- nasza relacja
- Trójstyk granic (Jaworzynka)
- Muzeum Regionalne & Agroturystyka: Na Grapie (Jaworzynka)
- Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Jaworzynka)
- Kościół Matki Bożej Frydeckiej (Jaworzynka)
- Muzeum Świerka Istebniańskiego, Karpacki Bank Genów. Woliera Pokazowa Głuszców (Jaworzynka)
- szlak na Trojak / Kykul'ę (Zwardoń / Skalite) <- nasza relacja
- Kurna Chata Kawuloka (Istebna)
- Izba Pamięci Jerzego Kukuczki (Istebna)
- Góralska Izba Jakuba Glazurka (Istebna)
- Muzeum Jana Wałacha (Istebna)
- Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej (Istebna)
- Dom Konarzewskich (Istebna)
- Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce (Istebna)
- Kościół Świętego Krzyża (Istebna)
- Kaplica Najświętszej Marii Panny (Istebna)
- Kościół filialny św. Józefa (Istebna)
Komentarze
Prześlij komentarz