[małopolskie] Zamek w Rabsztynie
Zrekonstruowane ruiny średniowiecznego Zamku w Rabsztynie nieopodal Olkusza są jedną z perełek Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uratowana od zapomnienia warownia obecnie tętni życiem i z każdym sezonem przyciąga tłumy turystów z całej Polski. Obecnie to świetne miejsce na wycieczkę i wypoczynek, w którym cyklicznie odbywają się widowiskowe imprezy takie jak turnieje rycerskie czy też Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znane wszystkim jako Juromania.
SPIS TREŚCI:
Rys historyczny Zamku w Rabsztynie
Burzliwe dzieje Zamku w Rabsztynie sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy to na szczycie wapiennej skały powstał niewielki zamek. Nieco później zyskał kamienną wieżę obronną, a już w XIV wieku u stóp Rabsztyńskiego Wzgórza powstał zamek średni z budynkami mieszkalnymi, dziedzińcem i bramą. W tym czasie wykształciła się również nazwa warowni, która pierwotnie określała charakterystyczną skałę oraz wybudowany na niej zamek, a dziś obejmuje również całą miejscowość. Przypuszcza się, że pochodzi ona z niemieckiego 'Rabenstein', co w wolnym tłumaczeniu oznacza 'Kruczą Skałę'.
Idealna lokalizacja na wzniesienie warowni nie uchroniła jej przed szwedzkim potopem. Doszczętnie spalona i ograbiona twierdza jedynie częściowo została odbudowana, ale nigdy nie odzyskała dawnej świetności. Przez kolejne lata lokalna ludność opuszczone zamkowe mury rozbierała dla budulca, a zabytek popadł w ruinę, czego dopełnieniem było zawalenie się wieży zamku górnego w 1901 roku. Choć pierwsze próby ratowania tego historycznego miejsca podjęto w 1918 r., tak po II wojnie światowej zamek został pozostawiony sam sobie, niszczejąc przez kolejne dekady. Dopiero lata 80. przyniosły kolejne działania na rzecz ochrony warowni.
Losy Zamku w Rabsztynie zaczęły odmieniać się z chwilą, gdy stał się własnością gminy Olkusz w 1990 roku, a w roku 2000 powstało Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn", mające na celu przywrócenie świetności ośmiowiecznego zabytku. Jeszcze w latach 2019-2020 trwały prace mające na celu dostosowania Zamku w Rabsztynie do ruchu turystycznego, czego konkretne efekty cieszą oczy odwiedzających to piękne miejsce.
Zamek w Rabsztynie - dojazd i parking
Zamek stoi we wsi Rabsztyn, nieopodal Olkusza. Najlepszym miejscem na pozostawienie samochodu jest parking w pobliżu innej atrakcji - Chaty Kocjana. Jest to parking płatny, otwarty jest 24/7 i monitorowany, z dostępem do toalety. Prosto od niego biegnie ścieżka spacerowa prowadząca na plac zabaw i do zamku. Ze względów bezpieczeństwa nie poleca się pozostawiania samochodu bezpośrednio pod murami warowni, gdyż istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia pojazdu przez spadające odłamki skalne.
Atrakcje i przydatne informacje na temat Zamku w Rabsztynie
Zwiedzanie zaczynamy od odwiedzin pawilonu z punktem obsługi ruchu turystycznego oraz kasami biletowymi do Zamku. Urządzono je w pięknie odrestaurowanych i zmodernizowanych piwnicach dawnej części pałacowej. W tym miejscu znajduje się również niewielka kawiarnia oraz toalety dla gości.
W ramach zakupionego biletu, w trakcie weekendu, otrzymujecie możliwość zwiedzania Zamku Rabsztyn z przewodnikiem. Przewodnicy czekają na turystów w określonych godzinach, które znajdziecie na stronie internetowej podanej w sekcji linków pod tym wpisem. Prócz tradycyjnego zwiedzania warto sprawdzić harmonogram imprez organizowanych w tym miejscu. Odbywają się tu bowiem bardzo widowiskowe turnieje rycerskie oraz liczne imprezy tematyczne oraz warsztaty, w tym sławna Juromania.
Na wielkim dziedzińcu Zamku w Rabsztynie znajdziecie dużo miejsca do wypoczynku i rekreacji w postaci stolików dla klientów górnej części zamkowej kawiarni, informacyjne punkty dotykowe (takie jak przestrzenna makieta Zamku Rabsztyn, wykonana z brązu), tereny zielone oraz odkrytą piwnicę tzw. zamku średniego, którą zabezpieczono przeszklonym pawilonem, z przeznaczeniem na ekspozycję muzealną.
Na wschodniej ścianie zamku zbudowano stalowy, trójkątny taras widokowy, natomiast na dziedzińcu zorganizowano miejsce na ustawienie sceny, na której organizowane są niezwykle klimatyczne koncerty, spektakle oraz inne, ciekawe wydarzenia kulturalne. Żelaznym punktem zwiedzania są także dwie wieże: zamku średniego (mniejsza) oraz zamku małego (większa), z których podziwiać można piękną panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Dodatkowe informacje oraz ciekawostki Zamku w Rabsztynie:
- zwiedzanie Zamku w Rabsztynie zajmuje około godziny;
- za bilety zapłacicie kartą płatniczą;
- ruiny można zwiedzać z czworonogiem;
- Zamek w Rabsztynie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych (przyziemie-dziedziniec);
- zabytek posiada iluminację i jest pięknie oświetlony po zmroku;
- w pobliżu zabytku znajdziecie plac zabaw dla dzieci;
- między zamkiem a wskazanym przez nas parkingiem znajdziecie kolejną atrakcję: Chatę Kocjana, w której znajduje się ekspozycja poświęcona wybitnemu konstruktorowi szybowców, szefa wywiadu lotniczego Armii Krajowej, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Wstęp możliwy w ramach biletu na ruiny Zamku Rabsztyn;
- zaledwie 3 km dzieli Rabsztyn od Olkusza, w którym odwiedzić możecie świetną atrakcję - Podziemny Olkusz, którą opisywaliśmy na naszym blogu. Bez problemu możecie obie atrakcje odwiedzić w tym samym dniu, z przerwą na posiłek na olkuskim rynku;
- kolejne 3 km od Rabsztyna, w odwrotnym kierunku niż do Olkusza, znajdziecie Rezerwat Przyrody Pazurek. Na jego terenie stworzono ścieżkę dydaktyczną w ramach 5-kilometrowej pętli. Samochód można zaparkować na 'leśnym parkingu Rezerwatu Pazurek'.
Przydatne linki przy planowaniu wizyty w Zamku w Rabsztynie
- Strona internetowa Zamku Rabsztyn: godziny otwarcia, cennik biletów, godziny zwiedzania z przewodnikiem, kalendarz, kontakt
- Zamek Rabsztyn - fanpage na Facebooku
- Zamek w Rabsztynie na Wikipedii
- Kawiarnia Zamek Rabsztyn Cafe - fanpage na Facebooku
- Opis zwiedzania Rezerwatu Przyrody Pazurek na stronie okolicekrakowa.com.pl
- Szczegółowa historia Zamku w Rabsztynie na stronie zamkipolskie.com
Atrakcje dla dzieci w okolicy Zamku w Rabsztynie
Małopolska posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
najlepsze atrakcje turystyczne małopolski 2023, pomysły na rodzinne wycieczki małopolskie 2023, najciekawsze atrakcje Małopolski 2023, najlepsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, najlepsze atrakcje dla dzieci w Małopolsce 2023, Małopolska dla dzieci, Małopolska dla rodzin, co warto zobaczyć w Małopolsce, podróże po Małopolsce, najciekawsze miejsca w Polsce, z dzieckiem po Polsce, podróże po Polsce, najciekawsze miejsca na Jurze, podróże po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, najlepsze miejsca na plener w Polsce 2023, Małopolska dla rodziny, aktywnie na Jurze, aktywnie w Małopolsce, co zwiedzać w Małopolsce, co zwiedzać na Jurze
Bardzo fajna trasa z przewodnikiem i klimatyzowany sklepik :)
OdpowiedzUsuń