[małopolskie] Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
W tegoroczną majówkę miało miejsce wielkie otwarcie nowej i jednej z największych obecnie atrakcji turystycznych Podhala. Długo oczekiwana inwestycja, czyli Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce", została oficjalnie otwarta dla gości!
SPIS TREŚCI:
- Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie - nowa atrakcja Małopolski
- "Brama w Gorce" w Waksmundzie - dojazd i parking
- Atrakcje i przydatne informacje na temat Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
- Przydatne linki przy planowaniu wizyty w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym "Brama w Gorce"
- Atrakcje dla dzieci w okolicy Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego "Brama w Gorce" w Waksmundzie
- "Brama w Gorce" - sprawdź prognozę pogody w Waksmundzie
- Galeria zdjęć C.E.P. "Brama w Gorce"
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie - nowa atrakcja Małopolski
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie to wielki kompleks przyrodniczo-edukacyjny zintegrowany ze ścieżką w koronach drzew. Budowa tej potężnej inwestycji ruszyła w 2020 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce dokładnie 30 kwietnia 2023 roku. Głównym celem projektu "Brama w Gorce" jest popularyzacja największych walorów regionu Gorców - jej bogatej fauny i flory oraz historii i tradycji.
Jednocześnie budowa "Bramy w Gorce" ma zapewnić ochronę potoku górskiego wraz z otaczającą go przyrodą, gdyż obszary te dotychczas ulegały degradacji. Ciekawostką jest fakt, iż inwestorem tego przedsięwzięcia są w większości sami mieszkańcy wsi Waksmund, a obiekt został zbudowany na gruntach jej leśnej wspólnoty.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że na przestrzeni ostatniej dekady budowle tego typu stały się niezwykle popularne i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. W Polsce powstało już kilka obiektów tego typu (Krynica-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Kurzętnik) i w planach są kolejne (Wisła, Ciężkowice). Nic dziwnego, gdyż są to obiekty niezwykle popularne turystycznie, stanowią atrakcję dla odwiedzających w każdym wieku i dostępne są praktycznie dla wszystkich, gdyż dostosowane są również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie inaczej jest w przypadku nowej atrakcji z Waksmundu.
sprawdź wieże widokowe oraz ścieżki w koronach drzew w Polsce i u przygranicznych sąsiadów
"Brama w Gorce" w Waksmundzie - dojazd i parking
"Brama w Gorce" została wybudowana w lasach wzdłuż potoku Kowaniec, pomiędzy miejscowościami Nowy Targ i Waksmund. W obu wymienionych lokalizacjach zorganizowano pierwsze parkingi, a już wkrótce otwarte zostaną kolejne. Z nich prowadzą ścieżki asfaltowe oraz utwardzone do atrakcji, które pokonujemy pieszo, gdyż kilkaset metrów za oboma parkingami obowiązują zakazy wjazdu.
Odległość od parkingu w Waksmundzie do opisywanej przez nas atrakcji wynosi ok. 4 km, natomiast z Nowego Targu ok 2,5 km. Parking z Waksmundu jest płatny, aktualny cennik znajdziecie w linkach pod wpisem. Dla chętnych, z Waksmundu organizowane są dojazdy do atrakcji prosto z parkingu, busami lub "ciuchcią", nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść się do atrakcji spacerem. Prawdopodobnie wkrótce przejazdy busami również będą organizowane z parkingu w Nowym Targu.
źródło: www.bramawgorce.com
Poniżej znajdują się linki do obu parkingów w Google Maps. Otwórz mapy i zapisz je na telefonie:
- Dojazd do parkingu "Brama w Gorce" w Waksmundzie - kliknij i zapisz mapę.
- Dojazd do parkingu "Brama w Gorce" w Nowym Targu - kliknij i zapisz mapę.
Atrakcje i przydatne informacje na temat Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
- spacer po imponującej ścieżce w koronach drzew;
- wstęp na dwie wieże widokowe;
- przejście przez podziemny tunel;
- naukę przez doświadczenia w pawilonie edukacyjnym;
- seans w kinie przyrodniczym;
- zabawę na zewnętrznym placu zabaw.
Wijąca się niczym wąż ścieżka w koronach drzew ma imponującą długość ok.1,3 km, a jej najwyższy punkt zawieszony jest aż na 29 metrach nad ziemią. Na ścieżce tej przygotowano ciekawe przystanki z tablicami edukacyjnymi, dzięki którym będziecie poznawać sekrety otaczającej nas podczas spaceru, Karpackiej Puszczy. Na trasie ścieżki wybudowano również punkty postojowo-wypoczynkowe dla gości oraz grup. Fajnym urozmaiceniem spaceru (dla odważnych) są wbudowane w ścieżkę 'punkty adrenalinowe' w postaci różnego rodzaju mostków wykonanych z lin lub szkła.
Dla nas niewątpliwie największą atrakcją były wystające ponad najwyższe partie drzew dwie widokowe wieże o wysokościach: 17 oraz 35 metrów. Warto w tym miejscu nadmienić, że z ich szczytów nie dojrzycie Tatr. Z widokowych platform roztaczają się za to okazałe widoki na dolinę - na wielkie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" oraz okalającą je piękną, gorczańską przyrodę, która jest jego tematem przewodnim.
Ukryty w niewielkim, 40-metrowym tunelu fragment ścieżki edukacyjnej pozwoli nam odkryć bogactwo podziemnej przyrody Gorców. Dzięki zainstalowanym na jego trasie trzem multimedialnym instalacjom mamy szansę zgłębić tematy przyrody nieożywionej (geologia) oraz o życiu w górskich jaskiniach.
Na samym końcu ścieżki edukacyjnej "Bramy w Gorce" znajduje się budynek Pawilonu Edukacyjnego. Wyposażony niewielką interaktywno-sensoryczną ekspozycję oraz salę kinową oraz pomieszczenia przeznaczone na warsztaty dla grup zorganizowanych. W tym miejscu goście mają szansę poznać gorczańską przyrodę oraz jej mieszkańców. Dotkniecie owczej wełny, zobaczycie jak się wykonuje oscypki czy też posłuchacie odgłosów fauny gorczańskiej puszczy.
Dla najmłodszych gości przygotowano ekologiczny plac zabaw, w którym dzieci mogą poznać zwierzęta zamieszkujące okoliczne tereny. Nieoficjalnie doszły nas słuchy, że na terenie "Bramy w Gorce" planowane są w przyszłości kolejne, podobnego typu atrakcje! W grę wchodzi rozbudowa placu zabaw, budowa "szkółki pszczelarskiej", ścianki wspinaczkowej, parku linowego a nawet tyrolki! Byłoby to świetne urozmaicenie oferty Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego w Waksmundzie, sprawdzimy w przyszłości które z pomysłów uda się jeszcze Centrum zrealizować!
Docelowo kompleks ma posiadać bogate zaplecze gastronomiczne: restaurację, dwie kawiarnie oraz bacówkę z regionalnymi przysmakami. Piszemy w czasie przyszłym, gdyż na dzień otwarcia "Bramy w Gorce" funkcjonowały jedynie same kawiarnie. Na gości czekają również wiaty, dzięki którym można wypocząć i zjeść posiłek na świeżym powietrzu czy też przygotować grill. Ciekawostką jest, że zorganizowano pod nimi nawet gniazdka prądowe! Świetny pomysł!
Przydatne informacje przy planowaniu zwiedzania "Bramy w Gorce":
- na moment otwarcia "Bramy w Gorce" nie ma możliwości zwiedzania atrakcji z czworonogiem. Jako, że władze "Bramy w Gorce" przychylnie stosunkują się do pomysłów turystów (jak w przypadku płatnego placu zabaw, który już pierwszego dnia stał się atrakcją w ramach biletu wstępu), być może w przyszłości powstaną woliery dla psiaków,
- pamiętajcie, aby zachować bilet wstępu do samego końca spaceru po Centrum. Będzie on potrzebny, aby otworzyć bramki wyjściowe z atrakcji,
- Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" dostosowane jest do osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Nachylenie ścieżki jest niewielkie, a na trasie przygotowano wiele dodatkowych wyjść ewakuacyjnych,
- aktualne godziny otwarcia oraz cennik biletów "Bramy w Gorce" tradycyjne znajdziecie pod tym wpisem w sekcji z odnośnikami do odpowiednich stron internetowych,
- wkrótce w ofercie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego "Brama w Gorce" w Waksmundzie pojawić ma się opcja zwiedzania atrakcji z przewodnikiem, którą polecamy, gdyż mieliśmy okazję z niej skorzystać. Spacer staje się jeszcze ciekawszy!,
- w przyszłości organizowane będą na miejscu różnego rodzaju wystawy i ekspozycje okolicznościowe oraz liczne imprezy plenerowe, pokazy i warsztaty w ramach wejścia na teren Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego "Brama w Gorce".
"Brama w Gorce" bardzo się nam spodobała, atrakcja wydaje się być idealną propozycją na aktywny wypoczynek i spędzenie wolnego czasu z rodziną lub ze znajomymi, w pięknych okolicznościach przyrody. Prócz czerpania przyjemności z kontaktu z przyrodą ważnym aspektem wizyty w tym miejscu jest również jej edukacyjny charakter, przedstawiony w przystępny i nowoczesny sposób i dostępny praktycznie dla turysty w każdym wieku. Bogate zaplecze gastronomiczne oraz dodatkowe atrakcje dla najmłodszych z pewnością spowodują, że będziecie zadowoleni z wizyty w tym uroczym miejscu.
A czy Wy planujecie wybrać się do "Bramy w Gorce"? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!
Przydatne linki przy planowaniu wizyty w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym "Brama w Gorce"
- strona internetowa Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
- fanpage na Facebooku Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce"
- mapa dojazdu oraz parkingów do "Bramy w Gorce"
- aktualny cennik biletów "Brama w Gorce"
- strona internetowa o parkingach i transporcie do Bramy w Gorce
Atrakcje dla dzieci w okolicy Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego "Brama w Gorce" w Waksmundzie
Małopolska posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
"Brama w Gorce" - sprawdź prognozę pogody w Waksmundzie
Galeria zdjęć Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym "Brama w Gorce"
Wideorelacja z wizyty w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym "Brama w Gorce" w Waksmundzie
najlepsze atrakcje turystyczne małopolski 2023, pomysły na rodzinne wycieczki małopolskie 2023, najciekawsze atrakcje Małopolski 2023, najlepsze szlaki w Gorcach, najlepsze atrakcje dla dzieci w Małopolsce 2023, Małopolska dla dzieci, Małopolska dla rodzin, co warto zobaczyć w Małopolsce, podróże po Małopolsce, najciekawsze miejsca w Polsce, z dzieckiem po Polsce, podróże po Polsce, najciekawsze miejsca na Podhalu, podróże po Podhalu, najlepsze miejsca na plener w Polsce 2023, Małopolska dla rodziny, aktywnie na Jurze, aktywnie w Małopolsce, co zwiedzać w Małopolsce, co zwiedzać na Podhalu, Gorce dla dzieci.
Odwiedziny "Bramy w Gorce" zrealizowaliśmy w ramach zaproszenia dla mediów, #współpraca.
Bardzo przyjemny spacerek, fajne warsztaty i dobra kawa ;)
OdpowiedzUsuń