[małopolskie] #szlakami na Turbacz
Planując wyprawę w Gorce, niemalże z pewnością, naszym pierwszym wyborem będzie zdobycie ich najwyższego szczytu, a w związku z tym również przedstawiciela Korony Gór Polski - Turbacza. Prowadzi na niego wiele szlaków, sprawdźcie więc nasze propozycje na udaną wycieczkę w Beskidy Zachodnie.
SPIS TREŚCI:
- Jaki szlak wybrać na Turbacz? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli
- Prognoza pogody na Turbaczu
- Gdzie zostawić samochód w drodze na Turbacz?
- Opis szlaku na Turbacz, ciekawostki
- Atrakcje turystyczne w pobliżu Turbacza
- Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Turbacz
- Alternatywna trasa na Turbacz
- Turbacz - galeria zdjęć
Jaki szlak wybrać na Turbacz? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli
Szlak na Turbacz - charakterystyka trasy:
Trasa: Obidowa (parking), Schronisko PTTK Stare Wierchy, Polana Pudziska, Obidowiec, Turbacz, Schronisko PTTK Turbacz, Wisielakówka, Bukowina Miejska, Obidowa (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Turbacz (1310 m n.p.m.)
Region: Gorce
Dystans wg mapy: 16,8 km
Szacowany czas wg mapy: 5 h 26 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 7,5 h)
Szlak na Turbacz - mapa trasy:
Zaplanuj wejście na Turbacz - prognoza pogody
Gdzie zostawić samochód w drodze na Turbacz?
Na mapie zaznaczyliśmy wypożyczalnię sprzętu, na ulicy, wzdłuż której znajdziecie miejsca parkingowe, przy samym szlaku. Są to miejsca niestrzeżone i płatne, jak większość w okolicy. Jeszcze w 2023 roku opłata wynosiła 10 zł od samochodu, ale jeśli zaparkujecie bliżej mostku na końcu ulicy, to znajdziecie działkę, w której zaparkujecie za połowę tej kwoty.
Turbacz - opis szlaku, ciekawostki
Trasę na Turbacz zaczynamy i kończymy zielonym szlakiem, a początek naszej trasy wypada mniej więcej na jego środku. Szukajcie zatem tabliczek z oznaczeniem szlaku i kierujcie się w stronę schroniska PTTK Stare Wierchy, przecinając potok Lepietnica, który jest dopływem Czarnego Dunajca. Podejście początkowo jest strome, dojście do schroniska powinno zająć niecałą godzinę. Niestety szlaki w Gorcach często są zryte wszelkiej maści quadami czy traktorami, gdyż wiele działek w górach należy do mieszkańców okolicznych wsi i w ten sposób dojeżdżają do swoich posesji. Sporą część tej części szlaku pokonywaliśmy polaną graniczącą ze szlakiem, co okazało się dużo wygodniejszą opcją i widać po wydeptanych ścieżkach - sporo turystów również tedy chodzi.
Schronisko PTTK na Starych Wierchach położone jest na wysokości 968 m n.p.m. Pierwsze schronisko w tym miejscu wybudowano w 1932 roku, ale w wyniku II Wojny Światowej uległo dewastacji, następnie zostało rozkradzione, aby zakończyć swój żywot po spaleniu. W 1974 roku powstało w tym miejscu nowe schronisko, które działa do dnia dzisiejszego. Doczekało się w międzyczasie kilku modernizacji i usprawnień. W sekcji linków znajdziecie tradycyjnie adres www, w którym sprawdzicie aktualną ofertę oraz cennik. Ze schroniska jesteście w stanie dojrzeć zachęcającą do dalszej wędrówki panoramę Tatr, a przy dobrej pogodzie również i Babią Górę.
Od schroniska trzymamy się szlaku czerwonego, który poprowadzi Was bezpośrednio na szczyt Turbacza, a później do Schroniska PTTK na Turbaczu. Droga na szczyt wynosi ok 6,5 km i prowadzi głównie przez las, odkrywając co jakiś czas widoki na Tatry, np. na Polanie Pudziskiej czy na szczycie Obidowca. Przez Obidowiec biegnie najdłuższy szlak turystyczny w polskich górach, liczący 517 km Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, który zaczyna się w Beskidzie Śląskim (w Ustroniu), a kończy w Bieszczadach (w Wołosatem).
Zanim dotrzemy na sam szczyt Turbacza natkniecie się na charakterystyczny, symboliczny pomnik złożony ze szczątków samolotu, upamiętniający katastrofę lotniczą na grzbiecie Obidowca w dniu 25 maja 1973 roku, a o której więcej informacji przeczytacie pod tym linkiem.
Podejście na najwyższy szczyt Gorców momentami jest wąskie i strome. Ciekawostką jest fakt, że jego wierzchołek znajduje się poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, a jego charakterystycznymi punktami są: kamienny obelisk oraz żelazny krzyż. Jako, że Turbacz oddalony jest od grani Wysokich Tatr około 40 km, więc jej panorama jest imponująca. Bez problemów dostrzeżecie również szczyty Beskidu Żywieckiego i jej królową - Babią Górę.
Schronisko PTTK na Turbaczu |
Od szczytu Turbacza do Schroniska PTTK im. Władysława Orkana dzieli nas zaledwie pół km drogi (ok 10 minut). Co ciekawe jest to trzecie z kolei schronisko, które wybudowano w tym miejscu i którego oficjalne otwarcie dla ruchu turystycznego miało miejsce w 1958 roku. Jeśli chcecie poznać pełną historię wszystich schronisk - kliknijcie w ten link. W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska znajdziecie budynek Gorczańskiego Ośrodka Historii Turystyki Górskiej na Turbaczu, który służył jako bezpłatna placówka muzealna PTTK. Obecnie jednak zbiory zostały przeniesione do wydzielonego pomieszczenia w schronisku i można je oglądać bezpłatnie.
widoki ze schroniska PTTK na Turbaczu |
Opuszczając schronisko trzymamy się szlaku żółtego, który oferuje bardzo przyjemne widoki na Tatry z Polany Rusankowej i Grajcarowej, po Halę Bukowina Miejska. Na szczycie Bukowina Miejska zmieniamy szlak na czarny, którym wędrujemy do Bukowiny Obidowskiej. Stąd skręcamy na szlak zielony i zmierzamy z powrotem do Obidowej, gdzie zaparkowaliśmy samochód, zataczając tym samym naszą pętlę.
Miejsce startu i mety - parkingi w Obidowej |
Atrakcje turystyczne w pobliżu Turbacza
Małopolska posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na
poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki
jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą
pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i
obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne,
zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże
widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla
aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Turbacz
- strona internetowa schroniska PTTK na Starych Wierchach
- fanpage na Facebooku schronisko PTTK na Starych Wierchach
- strona internetowa schroniska PTTK na Turbaczu
- fanpage na Facebooku Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu
- strona internetowa miasta Nowy Targ
- Turbacz na Wikipedii
Alternatywne trasy na Turbacz
Najczęściej wybieranym szlakiem na Turbacz jest szlak zielony z Kowańca (część Nowego Targu), ze względu na walory widokowe (Tatry, Jezioro Czorsztyńskie), które towarzyszą nam przez większość trasy. Jest to opcja krótsza o około dwa kilometry od opisywanej przez nas pętli, ale z pewnością Tatry będą towarzyszyć Wam podczas wędrówki częściej. Parking znajdziecie na początku szlaku i pod tym linkiem.
Jeśli lubicie, tak jak my, górskie pętle, to możecie wejść na Turbacz szlakiem zielonym i wrócić żółtym, który to również częściej prowadzi przez las, więc widoki nie będą tak przyjemne jak przy wejściu. Parking znajdziecie w tym miejscu.
Turbacz - galeria zdjęć
najlepsze atrakcje turystyczne małopolski 2023, pomysły na rodzinne wycieczki małopolskie 2023, najciekawsze atrakcje Małopolski 2023, najlepsze szlaki w Gorcach, najlepsze atrakcje dla dzieci w Małopolsce 2023, Małopolska dla dzieci, Małopolska dla rodzin, co warto zobaczyć w Małopolsce, podróże po Małopolsce, najciekawsze miejsca w Polsce, z dzieckiem po Polsce, podróże po Polsce, najciekawsze miejsca na Podhalu, podróże po Podhalu, najlepsze miejsca na plener w Polsce 2023, Małopolska dla rodziny, aktywnie na Jurze, aktywnie w Małopolsce, co zwiedzać w Małopolsce, co zwiedzać na Podhalu, Gorce dla dzieci.
Komentarze
Prześlij komentarz