[dolnośląskie] #szlakami na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby
Wśród wielu pięknych i niezwykle popularnych sudeckich szlaków na wielkie uznanie zasługuje pętla na Śnieżne Kotły z wykorzystaniem kolejki na Szrenicę, ze Szklarskiej Poręby. Cudowne widoki, nawet trzy schroniska do odwiedzenia oraz atrakcja w postaci przejazdu kolejki powoduje, że to jedna z najbardziej urozmaiconych i widokowych tras, które mieliśmy okazję przejść w polskich górach.
SPIS TREŚCI:
- Jaki szlak wybrać na Śnieżne Kotły? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli
- Prognoza pogody na Śnieżnych Kotłach
- Gdzie zostawić samochód w drodze na Śnieżne Kotły?
- Opis szlaku na Śnieżne Kotły, ciekawostki
- Atrakcje turystyczne w pobliżu Śnieżnych Kotłów
- Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Śnieżne Kotły
- Alternatywna trasy na Śnieżne Kotły
- Śnieżne Kotły - galeria zdjęć
Jeden z kilku punktów widokowych na Śnieżnych Kotłach |
Jaki szlak wybrać na Śnieżne Kotły? Charakterystyka oraz mapa trasy widokowej pętli
Szlak na Śnieżne Kotły - charakterystyka trasy:
Trasa: dolna stacja kolejki na Szrenicę (parking), Szrenicka Skała, Schronisko Szrenica, Graniczna Łąka, Trzy Świnki, Turbacz, Česká budka, Mały Śnieżny Kocioł, Śnieżne Kotły, Obniżenie pod Śmielcem, Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, Pod Rozdrożem pod Wielkim Szyszakiem, Pod Borówczanymi Skałami, Schronisko Pod Łabskim Szczytem, Mokre Rozdroże, Mokra Przełęcz, Szrenicka Skała, górna stacja kolejki na Szrenicę, dolna stacja kolejki na Szrenicę (parking)
Typ: pętla
Najwyższy punkt: Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.)
Region: Sudety / Karkonosze
Dystans wg mapy: 13,9 km
Szacowany czas wg mapy: 4 h 38 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 7 h)
Szlak na Śnieżne Kotły - mapa trasy:
Piękne Karkonoskie szlaki |
Prognoza pogody na Śnieżnych Kotłach / Szrenicy
Gdzie zostawić samochód w drodze na Śnieżne Kotły?
Polecane przez nas miejsce postojowe najbliżej kolejki na Szrenicę znajdziecie w Szklarskiej Porębie przy ulicy Turystycznej 30. To parking gminny, monitorowany, płatny z parkomatem.
Opis szlaku na Śnieżne Kotły, ciekawostki
Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę |
Jako, że pierwotna, zaplanowana przez nas pętla wyniosła ponad 16 km (dlaczego w opisie szlaku jest krótsza jeszcze wyjaśnię), postanowiliśmy, że skorzystamy z wyciągu krzesełkowego, którą nasze dzieci uwielbiają, a długość trasy i tak jest dla nas optymalna. W tym scenariuszu należy pamiętać, że należy zameldować się przy kolejce od godziny jej otwarcia (9 rano), żeby móc spokojnie przejść trasę i wrócić nią również. Niestety ta czynna jest w wysokim sezonie do godziny 16 (ostatni zjazd), ale niejednokrotnie działa i po tej godzinie. Uważamy jednak, że godziny pracy, zwłaszcza w sezonie letnim, powinny być bardziej dopasowane do turysty i wydłużone o kilka godzin. Widać zapotrzebowanie nie jest tak duże jak nam się wydaje.
Górna stacja kolejki na Szrenicę oraz Schronisko Szrenica w tle powyżej |
Dwa dodatkowe km, które sobie zafundowaliśmy wynikają z faktu, że chcieliśmy zahaczyć o dwa dodatkowe punkty na mapie: Schronisko na Hali Szrenickiej, do którego prowadzi zielony szlak, oraz imponujące, luźno spiętrzone granitowe bloki o nazwie Końskie Łby. Jeśli nie macie takiej potrzeby, polecamy szybkie odwiedziny Schroniska Szrenica, ewentualnie ruszenie od razu w trasę, a postój przy powrocie, bowiem przy kolejce zataczamy widokową pętlę.
Schronisko na Hali Szrenickiej (opcja dodatkowa naszej pętli) |
Schronisko Szrenica wybudowano na wierzchołku góry o tej samej nazwie, na wysokości 1362 m n.p.m., na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i stanowi idealną bazę wypadową na szlaki turystyczne zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Zarówno na szczycie, jak i podczas nabierania wysokości za pomocą wyciągu, macie możliwość podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej.
Przystanek przy Trzech Świnkach, w tle Twarożnik |
Mijając Schronisko Szrenica czarnym szlakiem dochodzimy do skrzyżowania z czerwonym (Graniczna Łąka) i kierujemy się w stronę Łabskiego Szczytu. Szlak ten odtąd będzie nam towarzyszyć do samych Śnieżnych Kotłów. Trasa szlaku niemalże cały czas prowadzi wzdłuż granicy z Czechami, wijąc się momentami pomiędzy oboma państwami. Dodajmy, że szlak ten jest naprawdę piękny i choć prowadzi pod górę to jest praktycznie w ogóle nie męczący i płaski.
Skałka Twarożnik i Szrenica ze schroniskiem o tej samej nazwie w tle |
Podczas spaceru napotkacie bardzo interesujące, granitowe grupy skalne o bardzo ciekawych i efektownych kształtach: Trzy Świnki oraz Twarożnik. Tuż obok nich znajdziecie ich opisy na tabliczkach informacyjnych, dla dociekliwych pod opisem szlaku znajdziecie kilka ciekawostek na ich temat.
Łabski Szczyt z lewej oraz budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej z prawej |
Od rozwidlenia szlaków za Schroniskiem Szrenica do Śnieżnych Kotłów dzieli nas dystans niecałych 4 km, co powinno zająć trochę ponad 1 godzinę. Zanim do niego dotrzemy, na trasie miniecie kolejny interesujący punkt tego szlaku - Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.), którego charakterystyczny szczyt pokryty jest kopcem granitowych spękanych skał. Jest to czwarty pod względem wysokości szczyt w polskich Karkonoszach.
Zanim zobaczymy same Śnieżne Kotły z bliska, z oddali dojrzycie budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej, który do 1961 roku funkcjonował jako schronisko turystyczne. Tuż za nim znajduje się główny cel naszej wyprawy - dwa imponujące, polodowcowe kotły. Wartko wspomnieć, że w Polsce takowe występują jedynie w Tatrach i Karkonoszach. Od zachodu Mały, a od wschodu Wielki Śnieżny Kocioł, które oddzielone są od siebie skalistą grzędą.
Wysokość ścian skalnych Małego Śnieżnego Kotła dochodzi do 100 metrów, natomiast Wielkiego nawet do 150 metrów. Wokół nich wyznaczone są ścieżki z kilkoma punktami widokowymi. A te są doskonałe! Przy dobrej pogodzie dojrzycie piękną panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Przy doskonałej pogodzie zobaczycie nawet Ślężę na Przedgórzu Sudeckim.
Jeden z kilku tarasów widokowych na Śnieżnych Kotłach |
Na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła i na "przedpolu" Małego Śnieżnego Kotła, pojawiają się okresowo wysychające jeziorka polodowcowe zwane Śnieżnymi Stawkami. Ich głębokość, mocno zmienna w cyklu rocznym, dochodzi nawet do 1,5 m. Ciekawostką jest fakt, że dnem Śnieżnych Kotłów biegnie zielony szlak turystyczny, ale należy pamiętać, że jest on zamykany w okresie zimowym z uwagi na zagrożenie lawinowe. Jeśli zatem zależy Wam na zobaczeniu stawów w okresie letnim i pominiecie zejście z zielonego szlaku do Schroniska Pod Łabskim Szczytem, możecie nieco skrócić sobie proponowaną przez nas trasę.
Śnieżne Stawki na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła |
Gdy już obejrzycie ten niesamowity widok, kontynuujcie wędrówkę szlakiem czerwonym do Obniżenia pod Śmielcem i kontynuujcie podróż szlakiem niebieskim. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w drodze na powyższe rozwidlenie szlaków mijać będziecie drugi pod względem wysokości szczyt polskich Karkonoszy, wysoki na 1509 m n.p.m. Wielki Szyszak. Największy szczyt Sudetów po naszej stronie granicy to oczywiście Śnieżka (1602 m n.p.m.) - tutaj znajdziesz naszą propozycję wycieczki i dokładny opis szlaków. Wierzchołkiem Wielkiego Szyszaka biegnie polsko-czeska granica i tam też w 1888 roku postawiono na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I (a raczej jego ruiny).
Schronisko Pod Łabskim Szczytem |
Na kolejnym skrzyżowaniu szlaków 'Pod Rozdrożem pod Wielkim Szyszakiem' zmieniamy szlak na czerwony i trzymamy się go do samego Schroniska Pod Łabskim Szczytem. To dystans kolejnych 3,5 km, który prowadzi często ścieżkami leśnymi, co umila wycieczkę zwłaszcza w letnim okresie. Samo schronisko należy do najstarszych w Karkonoszach, powstało już w czasie wojny trzydziestoletniej (lata 1618-1648) i uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru w 1915 roku. Niemalże natychmiast rozpoczęto budowę nowego obiektu na fundamentach starego schroniska oraz dalszą rozbudowę do II WŚ, a od 1945 roku zostało własnością PTTK.
Mokra Droga na Szrenickich Mokradłach |
Ostatnim etapem do zatoczenia pętli na szlaku jest przejście tuż przy Hali Pod Łabskim Szczytem, szlakiem zielonym, tzw. Mokrą Drogą (Ścieżką). To jeden z najbardziej urokliwych szlaków rodzimych Karkonoszy, który łączy Schronisko Pod Łabskim Szczytem z Mokrą Przełęczą. Od wyciągu dzieli nas ok 3 km drogi, która w sprawnym tempie może zostać pokonana w 1 - 1,5 godziny. Nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać z wyciągu krzesełkowego i ponownie napawać się pięknymi widokami w drodze na parking. Do zobaczenia na szlaku!
Pętla wokół Śnieżnych Kotłów |
Ciekawostki ze szlaku na Śnieżne Kotły:
Trzy Świnki znajdują się po obu stronach granicy państwowej, w obrębie dwóch parków narodowych – rodzimego Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) i u naszych sąsiadów na terenie Krkonošský národní park (KRNAP). Ze skałkami wiąże się ciekawa legenda, która opowiada o Liczyrzepie, który podjął się pracy jako pomocnik w gospodarstwie przy wypasie świń. Nieuczciwy gospodarz, który nie chciał zapłacić Liczyrzepie wynagrodzenia ukrył zwierzęta i oskarżył o spowodowanie strat w trzodzie. Liczyrzepa przejrzał zamiary nieuczciwego pracodawcy, przywiódł na miejsce, w którym ukrył zwierzęta, nadymał trzy świnie do rozpuku, a następnie zamienił je w kamienie :)
Grupa skalna Trzy Świnki |
Przy Twarożniku, Trzech Świnkach, na rozwidleniu szlaków przy źródłach Łaby, Śnieżnych Kołłach oraz przy skałkach na Łabskim Szczycie ulokowane były graniczne punkty obserwacyjne. Jeszcze do 1997 roku, kiedy to otwarto przy Twarożniku przejście graniczne, zawracano stąd czechosłowackich turystów, którzy nie mogli wejść na Szrenicę czy Halę Szrenicką, tak jak Polakom nie wolno było zejść do Voseckiej Boudy. Granica była strzeżona aż do 21 grunia 2007 roku, kiedy to żołnierze opuścili wszystkie punkty graniczne, a turyści zaczęli swobodnie poruszać się po szlakach, po obu stronach granicy.
Spacer nad Śnieżnymi Kotłami |
Usytuowana przy samej krawędzi Śnieżnych Kotłów stacja przekaźnikowa (dla TV oraz operatorów sieci komórkowej), do 1961 roku funkcjonowała jako pierwsze pełnoprawne w Karkonoszach schronisko turystyczne (Schneegrubenbaude) (za schronisko na Śnieżce służyła dawna kaplica). Zbudowana została w 1837 roku na zlecenie hrabiego von Schaffgotsch. W czasach II WŚ służyła Luftwaffe jako stacja radiolokacyjna. Górująca nad budynkiem wieża RTV wznosi się na imponujące 24m wysokości.
Mokra Droga z widokiem na Szrenicę |
Mokra Droga (Ścieżka) łącząca Schronisko Pod Łabskim Szczytem z Mokrą Przełęczą jest taka jak sama nazwa wskazuje. To zielony szlak, który prowadzi nas głównie podmokłymi górskimi łąkami i kosodrzewiną górnej części Szrenickiego Kotła. Dla wygody turystów, na kliku fragmentach szlaku, ułożone zostały drewniane kładki, dzięki którym zapominamy o trudach górskiej wyprawy. To niezwykle komfortowa trasa z przyjemnymi widokami na Szrenicę, Łabski Szczyt, Borówczane Skały i Kotlinę Jeleniogórską.
Atrakcje turystyczne w pobliżu Śnieżnych Kotłów
Dolny Śląsk posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
Powinny zainteresować Cię również poniższe wpisy ze zbiorczymi zestawieniami atrakcji w okolicy:
Ściany Wielkiego Śnieżnego Kotła |
Przydatne linki przy planowaniu wejścia na Śnieżne Kotły
- potrzebne informacje oraz cennik na wyciąg krzesełkowy na Szrenicę
- strona internetowa Schroniska Szrenica
- strona internetowa Schroniska na Hali Szrenickiej
- strona internetowa Schroniska Pod Łabskim Szczytem [update: chwilowo nieczynna]
Alternatywna trasa na Śnieżne Kotły
Alternatywna trasa do naszej pętli to prosta droga ze Szrenickiej Skały na Śnieżne Kotły i powrót dokładnie tymi samymi szlakami do punktu startu. Trasa ta jest w sumie krótsza o około 4 km i z pewnością łatwiejsza/przyjemniejsza w pokonywaniu. Oczywiście to również scenariusz z wykorzystaniem wyciągu krzesełkowego, który będzie tutaj dodatkową atrakcją. Spacer według mapy szacowany jest na 3:17 minut bez uwzględnienia postojów.
Śnieżne Kotły - galeria zdjęć
najlepsze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska2023, pomysły na rodzinne wycieczki dolnośląskie 2023, najciekawsze atrakcje Dolnego Śląska 2023, najlepsze atrakcje rodzinne na Dolnym Śląsku, najlepsze atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku 2023, Dolnośląskie dla dzieci, Dolny Śląsk dla rodzin, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, podróże po Dolnym Śląsku, najciekawsze miejsca w Polsce, z dzieckiem po Polsce, podróże po Polsce, najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku, podróże po dolnośląskim, najlepsze miejsca na plener w Polsce 2023, Dolnośląskie dla rodziny, aktywnie na Dolnym Śląsku, aktywnie w dolnośląskim, co zwiedzać na Dolnym Śląsku, co zwiedzać w dolnośląskim, Śnieżka dla dzieci, Szrenica parking, Szklarska Poręba dla dzieci, Śnieżne Kotły.
Uwielbiam Sudety, piękne zdjęcia!
OdpowiedzUsuńCiekawa pętla, długa, ale w sumie z wykorzystaniem kolejki - ciekawy pomysł, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń