[małopolskie] Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Spis treści:
- Rezerwat Przyrody Nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - dojazd i parking
- Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - długość szlaku i czas zwiedzania
- Historia i atrakcje Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
- Przydatne informacje na temat Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
- Ważne linki przy planowaniu wizyty w Ciężkowicach
- Atrakcje dla dzieci w okolicy Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
- Zaplanuj wizytę na Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach - prognoza pogody w Ciężkowicach
- Wideorelacja z wizyty w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach
- Rezerwat Przyrody Nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - galeria zdjęć
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - dojazd i parking:
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach jest bardzo dobrze usytuowane, główny parking do atrakcji znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977 (Tarnów - Krynica) i bardzo szybko się zapełnia, więc warto przyjechać tutaj z samego rana.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - długość szlaku i czas zwiedzania
Trasę Skamieniałego Miasta można pokonać na kilka sposobów. Możecie na przykład dojechać komunikacją do głównego wejścia i zakończyć trasę przy Parku Zdrojowym lub przejść się do ciężkowickiego rynku. My natomiast opisujemy trasę w opcji, w której możemy zatoczyć pętlę na szlaku: zostawiamy samochód na parkingu przy głównym wejściu, zwiedzamy całe Skalne Miasto wraz z Wąwozem Czarownic, a następnie wracamy częściowo tą samą trasą przez rezerwat, z wykorzystaniem Szlaku Nietoperzowego. Ostatnim punktem wycieczki jest przejście po kładce nad drogą wojewódzką, do punktu widokowego, a następnie z powrotem na parking. W tej konfiguracji, przy spokojnym zwiedzaniu, oglądaniu skał, robieniu zdjęć, odpoczynku na posiłek, przejście pełnego szlaku może zająć nawet 2,5h - 3h. Trasę tradycyjnie możecie otworzyć w aplikacji Mapa Turystyczna i mieć ją przy sobie podczas zwiedzania.
Typ: pętla (częściowo)
Najwyższy punkt: Skała z krzyżem (360 m n.p.m.)
Region: Pogórze Ciężkowickie / Karpaty Zachodnie
Dystans wg mapy: 4,6 km
Szacowany czas wg mapy: 1 h 30 min (sprawdzony przelicznik z małymi dziećmi: x 1,5 - ok 2 h 15 min)
Trasa: Parking – Grunwald – Warownie – Borsuk – Piramidy – Baszta Paderewskiego – Skałka z krzyżem – Wąwóz Czarownic – Skałka z krzyżem – Szlak Nietoperza – kładka – punkt widokowy - Ratusz – Czarownica – kładka – parking.
Historia i atrakcje Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to tzw. Rezerwat Przyrody Nieożywionej, obejmujący grupę skał - ostańców tzw. piaskowcowa ciężkowickiego, zlokalizowanych zaledwie półtora kilometra od centrum tej malowniczo położonej miejscowości. Atrakcja leży na Pogórzu Ciężkowickim, a dokładniej w granicach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, na prawym brzegu rzeki Biała.
Skamieniałe Miasto już w 1931 roku zostało objęte ochroną prawną jako Zabytek Ochrony Przyrody, a w 1974 roku zyskało status rezerwatu, który trwa w swym kształcie do dzisiaj, obejmując ok. 15 ha terenów lasów mieszanych, które można zwiedzać szlakami turystycznymi. Na ich trasie znajdziecie specjalnie przygotowane dla odwiedzających miejsca wypoczynku z ławkami i stolikami, zadaszoną wiatę, a w trudniej dostępnych punktach poręcze czy też schody.
Na końcu niebieskiego szlaku znajduje się drugie wejście do rezerwatu oraz parking. To jednak nie koniec naszej wycieczki, bowiem punkt ten jest również początkiem zielonego szlaku, prowadzącego do jednego z najgłębszych na polskim Pogórzu wąwozu, zwany Wąwozem Ciężkowickim (potocznie zwany również Wąwozem Czarownic).
Wąwóz Ciężkowicki to najdalej położony punkt naszej wycieczki. Z tego miejsca wracamy do parkingu, na którym zaparkowaliśmy nasz samochód. Częściowo tą samą trasą, czyli: wychodzimy z wąwozu, wracamy ponownie na na teren rezerwatu, wędrując niebieskim szlakiem aż do momentu jego skrzyżowania ze szlakiem czarnym, tzw. Szlakiem Nietoperzowym. To dzięki niemu możemy zatoczyć pętlę na szlaku. Początkowo wydawał się być mało ekscytujący, jednakże okazał się naprawdę urozmaicony pod względem pokonywanego terenu. Co ciekawe, przy dobrej aurze można w oddali zobaczyć nawet Tatry!
Szlak dobiega końca w bardzo charakterystycznym miejscu, a mianowicie w momencie, gdy musimy pokonać wiadukt ponad drogą wojewódzką. Po drugiej stronie drogi znajdziecie ostatnie skalne wychodnie: „Czarownicę” i „Ratusz” oraz punkt widokowy poniżej którego, w odległości kilkudziesięciu metrów, znajduje się parking, z którego rozpoczęliśmy naszą wędrówkę.
Przydatne informacje na temat Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
- Rezerwat Skamieniałe Miasto to atrakcja całoroczna, a zimą atrakcja jest mniej oblegana przez turystów;
- Atrakcja nie jest bardzo wymagająca kondycyjnie i choć zdarzają się większe podejścia, to nie są one trudne do przejścia. Wycieczka po Skamieniałym Mieście jest łagodna, a szlak prosty, jednakże należy zadbać o odpowiednie dla tego typu wycieczek obuwie;
- Skamieniałe Miasto nie zwiedzicie z wózkiem dziecięcym;
- Zgodnie z regulaminem zwiedzania Skamieniałego Miasta nie ma możliwości wejścia z pupilem na teren rezerwatu;
- Na kilku skałach Skamieniałego Miasta uprawiano dawniej wspinaczkę skalną z liną, jednakże po utworzeniu rezerwatu przyrody na jego terenie obowiązuje całkowity zakaz wspinaczki, czy boulderingu;
- Na parkingu przed głównym wejściem do atrakcji znajdziecie punkty gastronomiczne oraz toalety;
- Skamieniałe Miasto jest jedną z wielu atrakcji turystycznych Ciężkowic. Jeśli zdecydujecie się na przyjazd w to urocze miejsce, koniecznie spróbujcie znaleźć czas na odwiedziny:
- Małopolskiego Centrum Edukacji z nowoczesną multimedialną wystawą;
- interaktywne Ekologiczne Muzeum Przyrodnicze;
- świetny i nowoczesny Park Zdrojowy;
- Ścieżka w Koronach Drzew => przeczytaj naszą relację z wizyty w tym miejscu!
- Jeśli planujecie dłuższy pobyt w Ciężkowicach, możecie rozważyć zakup specjalnego biletu łączonego, dzięki czemu możecie zaoszczędzić trochę pieniędzy. Po więcej szczegółów odsyłamy do sekcji linków;
Ważne linki przy planowaniu wizyty w Ciężkowicach
- strona www gminy Ciężkowice
- strona internetowa Skamieniałego Miasta
- legendy skalnych ostańców Skamieniałego Miasta
- wynajmij przewodnika po Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach
Małopolska posiada ogromny zasób atrakcji turystycznych. Na poniższej mapie znajdziecie wiele inspiracji na szybkie wycieczki jednodniowe czy też weekendowe wypady, do zwiedzania zarówno w dobrą pogodę, jak i w deszczową pluchę. Wskazane miejsca są różnorodne i obejmują przede wszystkim: najpopularniejsze atrakcje turystyczne, zielone enklawy i parki, najpopularniejsze górskie szczyty i wieże widokowe, zamki i pałace, zabytki i muzea, miejsca do relaksu i dla aktywnych. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie!
Niektóre z atrakcji z poniższej mapy zostały dokładnie opisane na naszym blogu. Sprawdź zatem nasze: propozycje na rodzinne atrakcje w Polsce i za granicą i wyszukaj na liście interesujące Cię województwo.
Zaplanuj wizytę na Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach - prognoza pogody w Ciężkowicach
Wideorelacja z wizyty w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach
[już wkrótce]
Bardzo fajne miejsce, ale nie ma portównania do czeskich skalnych miast!
OdpowiedzUsuńByliśmy w Cięzkowicach, bardzo afjny szlak, można sie schowac przed sloncem :)
OdpowiedzUsuńfajna trasa i ogólnie całe Ciężkowice!
OdpowiedzUsuńŚwietna okolica, cisza i spokój!
OdpowiedzUsuń